Protest proti zabíjaniu členov Falun Gong v Číne poukáže na pôvod výstav ako Body the Exibition

Aktivisti vyzývajú na zastavenie obchodu so zavraždenými väzňami svedomia z Číny. Vo štvrtok večer o 18:00 sa preto pred budovou čínskeho veľvyslanectva v Bratislave na Jančovej ulici uskutoční pokojné zhromaždenie. Informoval o tom Marek Tatarko zo Slovenskej asociácie Falun Gong.

14.09.2017 15:35
debata

Cieľom zhromaždenia je podľa Tatarka poukázať na fakt, že prívrženci Falun Gongu sú v Číne zabíjaní pre orgánové transplantácie ako aj plastinácii ich tiel. Výstavy mŕtvych tiel potom poskytujú reálny a viditeľný dôkaz o zločine nedobrovoľných odberov orgánov, ktorý sa podľa aktivistov v Číne deje v širokom rozsahu a s podporou štátu. „Nechceme riešiť otázku, či výstavy tiel áno alebo nie vo všeobecnosti. Chceme však poukázať na to, že vystavovanie mŕtvych tiel väzňov svedomia z Číny je neprijateľné. Aj preto si ako miesto protestu volíme čínske veľvyslanectvo, keďže sa nazdávame, že skutočným pôvodcom tohto zla je komunistický režim v Čínskej ľudovej republike,“ uviedol Tatarko.

V bratislavskej Inchebe sa od augusta až do januára koná výstava mŕtvych ľudských tiel Body the Exhibition, proti ktorej sa postavili aj viaceré mimovládne organizácie a v tejto súvislosti podali oznámenia na prokuratúru a políciu a verejne ich vyzvali, aby zabezpečili dodržiavanie platných slovenských zákonov. Slovenská asociácia Falun Gong zároveň minulý týždeň pozvala na Slovensko kanadského právnika Davida Matasa, ktorý je spoluautorom knihy o odberoch orgánov v Číne, aby odhalil pôvod vystavovaných tiel ako aj neetické odbery orgánov čínskym väzňom svedomia.

Falun Gong je prax meditácií a cvičení, ktorá sa v 90. rokoch stala populárnou v celej Číne. V roku 1999 sa cvičeniu venovalo približne sto miliónov ľudí, čo bolo viac ako počet členov komunistickej strany a aj preto bol Falun Gong zakázaný a jeho prívrženci sú dodnes prenasledovaní. Popri väznení a mučení sú praktizujúci ľudia trestaní aj nedobrovoľnými odbermi orgánov, na ktoré v roku 2006 v knihe Krvavá žatva upozornila dvojica Kanaďanov David Kilgour a David Matas.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #protest #Falun Gong #čínska ambasáda v Bratislave