Pre zastavenie prác na Špitálskej sa chce Dopravný podnik obrátiť na prokuratúru

19.09.2017 12:28
rekonstrucia spitalska ulica stavba
Stavebné práce na Špitálskej minulý týždeň v pondelok dočasne zastavili. Autor: ,

Pre zastavenie stavebných prác na električkovej trati na Špitálskej ulici v hlavnom meste SR Bratislave chce Dopravný podnik Bratislava (DPB) podať podnet na Krajskú prokuratúru Bratislava. Preskúmať má zákonnosť rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré stavbu zastavilo.

DPB o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke s tým, že okrem zastavenia premávky električiek hrozí aj predraženie celého plánovaného projektu rekonštrukcie električkovej tra­te.

Stavebné práce minulý týždeň v pondelok dočasne zastavili. Ministerstvo dopravy a výstavby SR rozhodlo, že stavba opravy električkovej trate nie je povolená v súlade so zákonom, pretože v procese sú viaceré pochybenia. „Prvostupňový orgán musí celú stavbu nanovo prerokovať so všetkými zúčastnenými, doplniť dokazovanie a nanovo povoliť,“ uviedlo ministerstvo vo svojom stanovisku.

Hrozí kolaps električkovej dopravy?

Dopravný podnik pripomína, že pre zastavenie stavebných prác hrozí havarijný stav, ktorý môže vyústiť až do prerušenia premávky električiek v celej Bratislave. Ten môže vzniknúť najmä kolapsom dopravy, ale aj zvýšeným energetickým zaťažením električkového úseku od triangla Vazovova po triangel Námestie SNP. „Predĺženie lehoty výstavby na základe rozhodnutia MDV SR totiž posúva dokončenie rekonštrukcie až na zimné obdobie. S tým súvisiaca zmena prevádzkovej teploty vyvolá aj zvýšené energetické zaťaženie,“ uvádza DPB.

Nové stavebné konanie v prípade opravy električkovej trate na Špitálskej ulici oznámi Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vtedy, keď Ministerstvo dopravy a výstavby SR vráti BSK dokumentáciu. „V novom konaní vydá BSK rozhodnutie,“ uvádza kraj vo svojom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Lucia Forman.

Práce mali trvať tri mesiace

Pre stavebné práce na električkovej trati na Špitálskej ulici od 1. augusta presmerovali električkové linky 3, 4 a 9 obojsmerne. Opravujú úsek od zastávky na Kamennom námestí po odbočenie električiek za križovatkou Mickiewiczova – Americké nám. – Špitálska. DPB na začiatku odhadoval práce na tri mesiace. Pre zastavenie prác však môžu práce trvať aj dlhšie.

Cieľom opravy je komplexná rekonštrukcia koľajového zvršku a nástupíšť. Projekt rieši opravu dvojkoľajnej električkovej trate bez zmeny smerového a výškového vedenia so zabudovaním antivibračných a protihlukových opatrení. Zhotoviteľom stavby za 2 532 067 eur bez DPH je spoločnosť EUROVIA SK, a.s. DPB bude rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej ulici financovať zo zdrojov Hlavného mesta SR Bratislavy, mesto Bratislava je 100-percentným akcionárom Dopravného podniku Bratislava.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

4 debata
Viac na túto tému: #Bratislava #DPB #Špitálska