ÚVO potvrdil pochybenie magistrátu v zmluve o osvetlení, tvrdia bratislavskí poslanci

26.09.2017 10:07
poulicne osvetlenie, svietenie, svetlo,...
Ilustračná snímka. Autor: ,

Úrad verejného obstarávania (ÚVO) podľa mestských poslancov odhalil pochybenia pri uzatvorenej zmluve medzi bratislavským magistrátom a spoločnosťou Siemens o poskytovaní verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave.

Informovali o tom bratislavskí mestskí poslanci Ján Mrva a Lucia Štasselová. Kontrola podľa nich potvrdila, že hlavné mesto SR Bratislava svojím konaním obmedzilo súťaž a definovalo jej podmienky pre jediného uchádzača, súčasného prevádzkovateľa osvetlenia, spoločnosť Siemens.

Zmluva sa skončila vlani

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

V januári tohto roka mestskí poslanci Štasselová a Mrva podali podnet na Úrad pre verejné obstarávanie na kontrolu s vynakladaním verejných financií v súvislosti s verejným obstarávaním verejného osvetlenia v Bratislave. ÚVO podľa Mrvu potvrdilo, že za súťaž na tento rok s opciou na ďalší rok bude mesto platiť pokutu cca 72-tisíc eur alebo 144-tisíc eur.

Magistrát hovorí o politikárčení

Bratislavský magistrát uviedol, že postoje, ktoré prezentovali niektorí poslanci mestského zastupiteľstva, neprekročili ich zvyčajný rámec politikárčenia a zavádzania. „Postup hlavného mesta a stanovisko ÚVO v danej veci sú pritom známe od júna tohto roka,“ uvádza mesto. Hlavné mesto SR Bratislava ďalej informuje, že rozhodnutie ÚVO zobralo na vedomie, s jeho závermi sa však nestotožňuje. „Z toho dôvodu v zákonnej lehote v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní hlavné mesto podalo odvolanie na Radu ÚVO,“ pripomína magistrát s tým, že podanému odvolaniu Rada ÚVO nevyhovela.

„Hlavné mesto SR Bratislava aj naďalej postupuje striktne v intenciách platnej právnej úpravy a v zákonnej lehote podalo Správnu žalobu na Krajskom súde v Bratislave proti rozhodnutiu o odvolaní. Do rozhodnutia súdu sú akékoľvek komentovania a interpretácie špekuláciami a zavádzaním,“ ukončilo mesto.

Úrad konštatoval porušenie zákona

Ján Mažgút z ÚVO uviedol, že úrad vydal 21. júna tohto roka rozhodnutie, v ktorom konštatuje porušenie zákona o verejnom obstarávaní zo strany Hlavného mesta SR Bratislava. Mesto podľa úradu zadalo zákazku priamo a uzavrelo zmluvu aj napriek tomu, že neboli splnené všetky podmienky pre uplatnenie priameho rokovacieho konania.

„Uvedené porušenie zákona o verejnom obstarávaní mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania, keďže v prípade použitia otvoreného postupu verejného obstarávania mohlo svoju ponuku na obstarávaný predmet zákazky predložiť viacero uchádzačov,“ poznamenal Mažgút a potvrdil, že mesto sa voči rozhodnutiu odvolalo, Rada ÚVO však odvolanie zamietla. Čo sa týka pokuty za súťaž na tento rok úrad podľa Mažgúta zatiaľ nič nepotvrdil, prípadná výška sankcie je predmetom ďalšieho samostatného konania.

Z verejného osvetlenia sa stala kauza

Naposledy o verejnom osvetlení hovorili poslanci na augustovom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal verejné obstarávanie na verejné osvetlenie v meste nezrušil aj napriek tomu, že ho o to požiadali mestskí poslanci.

Bratislavský mestský poslanec Ján Budaj v lete spomenul, že obstrávanie je zle vyhlásené, aj zle pripravené. Poslankyňa Dana Čahojová zas pripomenula, že obstarávanie je na škodu mestu i zastupiteľstvu, nie je odborné a ani transparentné. Primátor na to reagoval, že obstarávanie môže mesto zrušiť len pre závažné dôvody, čo uznesenie zastupiteľstva nie je.

Obstarávanie stále pokračuje

Verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave, ktoré mesto vyhlásilo koncom mája, stále pokračuje. Suma zákazky na nové osvetlenie je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na 20 rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia. Ponuky by mali otvárať koncom októbra.

#Siemens #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
44,99
Kytica Letana 11

Kytica Letana 11

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk