Kamióny na slovenských cestách kontrolovali odborníci z piatich krajín

Kedysi sa používali magnety, dnes už sú zásahy do tachografov sofistikovanejšie. Niektorí prepravcovia sa snažia oklamať záznamy o časoch jázd a dodržiavaní povinných bezpečnostných prestávok, aby ušetrili čas. Uplynulé dva dni si na nich posvietili nielen slovenskí inšpektori práce, ale aj ich kolegovia z Poľska, Česka, Maďarska a Ukrajiny.

, 28.09.2017 15:45
kamión, kontrola Foto: ,
Medzinárodná kontrola na Kysuciach, kde si inšpektori posvietili na tachografy a odpočinok vodičov nákladných áut.
debata (1)

„Pred časom sa magnety dávali na snímač a tak sa zamedzilo jeho funkcii,“ približuje Michal Štetkář z tímu špecialistov na kontrolu tachografov z českého Centra služieb pre cestnú kontrolu. Teraz sa už magnety používajú menej a spôsoby ako „oklamať“ tachograf pokročili. „Napríklad sa do snímačov dávajú ešte ďalšie obvody, ktoré elektronicky zabezpečia zlú funkciu tachografu. Je to veľmi rozšírené na Slovensku aj v Čechách, Poľsku, Maďarsku,“ dodal.

Najčastejšie prehrešky kamionistov pri kontrolách na dvoch slovenských stanoviskách pri Kysuckom Lieskovci a Podsuchej súviseli práve s tým, že nedodržiavali odpočinok. „Porušovanie nedodržiavania 45-minútovej prestávky po 4 a pol hodinách jazdy,“ uviedol štátny radca Národného inšpektorátu práce Ján Trcka.

Medzinárodná kontrola na Kysuciach, kde si... Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda
kamión, kontrola Medzinárodná kontrola na Kysuciach, kde si inšpektori posvietili na tachografy a odpočinok vodičov nákladných áut.

Slovenskí inšpektori môžu vodičom priamo v teréne udeliť pokutu do výšky 165 eur, bez ohľadu na to, koľko chýb u vodiča zistili. „Tá pokuta je za všetko, keď zistíme aj desať nedostatkov, tak môžeme dať pokutu maximálne 165 eur, čo je nevýhoda. Zahraniční kolegovia môžu dať síce nižšiu pokutu, ale tie pokuty sa môžu narátavať. Ak niekto má štyrikrát nesplnenie bezpečnostnej prestávky, tak mu dajú pokutu napríklad 150 eur, ale krát štyri,“ dodal inšpektor.

Kontrola tachografu v kamióne. Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda
IMG 7398 Kontrola tachografu v kamióne.

Práve zjednotiť kontrolné postupy, ale i sankcie, je cieľom medzinárodných kontrol, ktoré sa majú konať najmenej šesťkrát ročne. „Máme jednu európsku legislatívu, ale v každom štáte sú určité nuansy, ako je aplikovaná. A práve spoločné pôsobenie v rámci cestných kontrol napomáha tomu, že kontrolné postupy a posudzovanie odhalených prípadov sa snažíme zbližovať. Aby to v jednom štáte nebolo na prísny trest a v druhom štáte sa nad tým nemávlo rukou,“ povedal vedúci odboru cestnej kontroly Centra služieb pre cestnú dopravu v Českej republike Pavel Bergman.

Kamionista Dariusz z Poľska išiel do Bratislavy, keď ho policajti v Kysuckom Lieskovci odklonili ku inšpektorom. Nedostatky mu nenašli. Medzinárodná kontrola však bola v krátkom úseku už treťou zastávkou, ktorá ho na ceste zdržala. „Už som stál na hranici, potom na semaforoch v Čadci a teraz kontrola. Zabralo to spolu už dve hodiny,“ poznamenal. Dodal, že na slovenských cestách mu chýbajú parkoviská pre kamióny.

Medzinárodné kontroly boli tento rok nielen na Slovensku, ale aj na území susedných štátov, napríklad v Českej republike, v Poľsku a Maďarsku.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kontrola #kamióny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy