Streľba samopalom v Pohronskej Polhore nemala rasový motív

, 12.10.2017 15:12

Nie farba pleti, ale sklamanie, že sa nezabavili podľa predstáv. Taký je oficiálny motív víkendovej streľby v Pohronskej Polhore v okrese Brezno, kde traja muži streľali vo večerných hodinách na jeden z rodinných domov v rómskej osade Varguľa, kde sa v tom čase nachádzali manželia a ich päť detí.

Nikomu v dome sa našťastie nič nestalo. Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Štefan Šurka na tlačovej besede vylúčil rasový motív tohto činu.

Za udalosťou, ktorá mohla skončiť tragicky, bola trojica mladíkov z vedľajšej obce Michalová.

Rodinný dom, na ktorý vystrelil mladík päť rán...
Rodinný dom, na ktorý vystrelil mladík päť rán zo samopalu. Na múre vidieť diery po guľkách. Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Jakub a Martin majú 24 rokov, starší Stanislav o tri roky viac. Ich úlet pritom začal celkom nevinne. „Dvaja zo spomínanej trojice popíjali alkohol v pohostinstve v Michalovej, potom išli za tretím z partie a popíjali ďalej. Tam jeden z nich požiadal majiteľa domu, aby im ukázal samopal SA 58, ktorý mal doma. Potom zbraň nabili piatimi nábojmi,“ opisuje udalosti z nedeľného večera Šurka.

Chceli sex s miestnymi dievčatami

Mladíci, ktorí už vtedy mali v dychu viac ako jedno promile alkoholu, sa však chceli zabávať. Napadlo im, že by mohli ísť do susednej Pohronskej Polhory do rómskej osady, kde chceli sex s miestnymi dievčatami.

Nasadli do starej Škody Forman, ktorá patrila jednému z nich a išli za dobrodružstvom. Samopal zobrali zo sebou. V osade sa jedného z okoloidúcich opýtali, aby im nejaké dievčatá poradil. Keďže žiadne dievča neprichádzalo, nenapadlo im nič iné, ako vybrať zbraň a upozorniť na seba streľbou.

Riaditeľ polície zdôrazňuje, že samopal namierili na najbližší dom a strelec vypálil päť rán. Štyri skončili v múre, no jedna vletela cez okno do objektu, kde v tom čase bolo sedem ľudí. Našťastie nikoho nezasiahla.

Zbrane mal mladík v nelegálnej držbe

Polícajti sa už čoskoro dostali na stopu trojici mladíkov. Majiteľ samopalu zbraň po čine rozobral a ukryl ho v hospodárskej budove suseda, ktorý o tom nevedel. Polícia neskôr našla v jeho dome ďalšie tri guľové zbrane, jednu pištoľ kalibru 9 mm a asi 500 nábojov rôzneho kalibru. Všetky zbrane mal mladík v nelegálnej držbe a boli vo funkčnom stave.

Otec rodiny, na ktorú sa strieľalo Václav Pokoš...
Otec rodiny, na ktorú sa strieľalo Václav Pokoš hovorí, že zo streľby sa stále nevedia spamätať. Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Dvaja z trojice, 24-ročný Martin, ktorý bol strelcom a 27-ročný Stanislav, vodič a majiteľ zbrane už boli obvinení a z obavy z pokračovania v páchaní trestnej činnosti boli vzatí do väzby. Tretí z partie Jakub, ktorý bol len prítomný pri čine, obvinený nebol a je v pozícii svedka.

„24-ročný Martin bol obvinený zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a tiež z prečinu výtržníctva. V minulosti bol raz súdne trestaný. 27-ročný Stanislav, vodič a majiteľ zbrane bol obvinený z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Súdne trestaný bol v minulosti už šesťkrát, odpykal si aj osemmesačný trest vo väzení.“

Rodina mala šťastie v nešťastí

Prípad je stále v šetrení a ich obvinenie môže byť podľa Šurku rozšírené o ďalšie trestné činy.

Rodina Václava Pokoša z Pohronskej Polhory, na dom ktorého sa strieľalo, sa z nedeľnej udalosti stále nemôže spamätať. „Našim šťastím bolo to, že sme v tom čase ležali na posteliach a pozerali televíziu. Ak by v miestnosti niekto stál, guľka by ho mohla trafiť,“ hovorí 33-ročný otec piatich detí vo veku od 10 do 18 rokov, ktorý pochádza z Brezna a do Pohronskej Polhory sa priženil pred šesnástimi rokmi.

Nič podobné podľa jeho slov ich rodina doteraz nezažila. Najťažšie znáša udalosť ich desaťročná dcéra, ktorá je stále v takom šoku, že nie je schopná chodiť do školy.

Psychológ Miroslav Kohuťár vysvetľuje, ak má dieťa takýto zážitok a podobnú situáciu uvidí opakovane či už v médiách, alebo vo filme, môže u neho dôjsť k poruchám spánku, či správania. „Ak nejakú inú traumatickú situáciu zažilo to dieťa aj doma v rodine, môže to u neho vyvolať aj prechodné pomočovanie. To je reakcia nervovej sústavy,“ zdôraznil psychológ.

Kohuťár dodáva, že ak boli svedkom takejto udalosti školopovinné deti, môže to u nich vyvolať poruchu pozornosti, správania, či prechodnú absenciu koncentrácie na vyučovanie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#streľba #samopal #Pohronská Polhora #Brezno
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ruža srdce color valentín

Perla ruža srdce color valentín

44,99
Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk