Pokračovalo pojednávanie Jánoš verzus Jánošová, verdikt padne v stredu

Senát Okresného súdu v Prievidzi sa opäť zaoberal ostro sledovaným sporom medzi exposlancom Vladimírom Jánošom a jeho bývalou manželkou Ivetou. Aj keď bol predpoklad, že by proces mohol skončiť už v utorok, nakoniec sa tak nestalo, verdikt ale padne už o pár hodín.

24.10.2017 18:00
Vladimír Jánoš Foto: ,
Exposlanec strany SMER-SD, Vladimír Jánoš, je obžalovaný z toho, že týral bývalú manželku Ivetu a ich spoločnú dcéru Jasmínu.
debata (2)

Posledné pojednávanie na ktorom sa rozhodne o osude V. Jánoša obžalovaného z týrania blízkej a zverenej osoby sa uskutoční v stredu o 14-tej hodine. Na utorňajšom procese predniesli obe strany záverečné reči. Iba záverečná reč I. Jánošovej pritom trvala viac ako dve hodiny.

Proces sa začal o dvadsať minút neskôr, pretože meškal jeden z prísediacich. I. Jánošová prišla o takmer päťnásť minút skôr, naproti tomu V. Jánoš sa po prvýkrát za celý rok a pol, čo sa prípad prejednáva na súde, dostavil minútu po deviatej hodine, na ktorú bolo plánované pojednávanie.

Exposlanec strany SMER-SD je obžalovaný z toho, že týral nielen bývalú manželku Ivetu, ale aj ich spoločnú dcéru Jasmínu. Vyjadrovať sa k celej kauze však opäť nechcel ani V. Jánoš, ani I. Jánošová.

Zo samotných pojednávaní je od začiatku vylúčená verejnosť, čo sudca zdôvodnil nutnosťou ochrany maloletej dcéry Jánošovcov, Jasmíny. „Rozsudok bude vyhlásený v stredu o štrnástej hodine v tejto miestnosti a na tomto súde. Odzneli záverečné reči, všetky sme argumentovali svojím pohľadom a veríme v spravodlivé rozhodnutie súdu,“ povedal obhajca V. Jánoša Ľubomír Hrežďovič.

Kauza bývalého poslanca za Smer a jeho vtedajšej manželky vypukla začiatkom roka 2015. Na verejnosť prenikla nahrávka, kde hlas podobný V. Jánošovi vulgárne nadáva manželke. Vysvitlo, že Jánošovci majú manželské problémy už dlhodobo.

Jánoš sa preto spovedá pred súdom už z údajného týrania, ktorého sa mal dopúšťať od roku 2003 až do februára 2015. Už v roku 2005 pritom podala Iveta proti manželovi sťažnosť na polícii. Tvrdila, že manžel sa jej mal vyhrážať, že ju zabije, na základe doplnenia informácií na druhý deň však polícia usúdila, že niet dôvodu na začatie trestného stíhania.

V marci 2015 však vyrukovala I. Jánošová s nahrávkou, kde hlas podobný V. Jánošovi vulgárne nadáva manželke. V. Jánoš sa dostavil na políciu a už o pár dní ho predvádzali pred súd v putách. Kým 6. marca V. Jánoša zadržali, už 10. marca ho prepustili na slobodu na kauciu 20-tisíc eur. Súdny proces na Okresnom súde v Prievidzi sa začal v marci 2016, doposiaľ však nebol ukončený.

Podľa obžaloby sa mal týrania Jánoš dopúšťať na manželke a dcére v byte v Bratislave aj v Prievidzi. Mal im obom spôsobovať psychické utrpenie, čím v nich vyvolával úzkosť, strach a stres. Exmanželka tiež tvrdila, že Jánoš ju opakovane vyháňal z bytu, zakazoval jej stretávať sa s rodinou, vyhrážal sa jej s pištoľou a mal sa na nej dopustiť aj fyzického násilia. Dcéra Jasmína mala podľa nej preto trpieť panickými úzkostnými záchvatmi.

V prípade, ak ho súd uzná vinným, hrozí mu sedem až 15 rokov odňatia slobody. V. Jánoš od začiatku vinu popieral a tvrdil, že žiadneho týrania sa ani na manželke, ani na dcérke nedopustil. Prišiel o mandát poslanca Smeru a po rozvode musí platiť na Jasmínu výživné vo výške 600 eur. V priebehu procesu sa tiež vypukol aj škandál okolo bankoviek, ktoré mal V. Jánoš baliť doma do alobalu.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #týranie #súd #Vladimír Jánoš