Socha Štefánika sa do Spišskej Belej vráti na storočnicu vzniku ČSR

, 10.11.2017 16:00
Milan rastislav Štefánik Spišská Belá
Originál Štefánikovej sochy býval dominantou Spišskej Belej. V roku 1968 ju osadili nanovo, no už v parku pri evanjelickom kostole. Autor:

Jednou z dominánt Spišskej Belej opäť bude aj socha Milana Rastislava Štefánika. Zámer mesta vrátiť sochu do centra namiesto zničenej pôvodnej, nabral reálne kontúry. Akademický sochár Štefan Kolčák už vytvoril model a čoskoro začne tvoriť samotnú sochu. Bude z hliníka, v nadživotnej veľkosti a verejnosti ju chcú predstaviť 28. októbra 2018 pri príležitosti stého výročia vzniku prvej Československej republiky.

História sochy Štefánika je pohnutá. Pôvodne ju osadili 21. mája 1939 na ploche medzi radnicou a zvonicou. Jej autorom bol akademický sochár Pavol Bán. Vysoká bola 2,3 metra, s podstavcom až štyri metre. V 50. rokoch minulého storočia ju však z námestia odstránili a skončila v radničnom sklade.

Pôvodne sme uvažovali o soche z bronzu, no napokon bude z hliníka. Jej model z hliny je už hotový, čoskoro začne vznikať samotná socha.
Milan Vdovjak, občianska iniciatíva v Spišskej Belej

V roku 1968 ju osadili nanovo, no už v parku pri evanjelickom kostole. V roku 1972 ju vtedajšia komunistická moc dala definitívne odstrániť, odviezť a zničiť vo vojenskom výcvikovom priestore Javorina.

V roku 2015 vznikla v Spišskej Belej občianska iniciatíva, ku ktorej sa pridala miestna samospráva, za znovupostavenie sochy Štefánika. Milan Vdovjak z iniciatívy hovorí, že sochu v Javorine hľadali, no márne. Rozhodli sa preto postaviť novú. Aj úpravou okolia bude stáť 50-tisíc eur, ktoré chcú získať z verejnej zbierky. Sochu mal vytvoriť akademický sochár Štefan Húdzik, no ten v apríli tohto roku nečakane zomrel. Jej autorom preto bude akademický sochár Peter Kolčák.

Model je už hotový

„Pôvodne sme uvažovali o soche z bronzu, no napokon bude z hliníka. Jej model z hliny je už hotový, čoskoro začne vznikať samotná socha,“ poznamenal Vdovjak. Stále nevzdáva ani snahu nájsť vo vojenskom priestore aspoň zvyšky pôvodnej sochy. Že naozaj skončila niekde v Javorine, potvrdil istý pán z Tábora v Českej republike, ktorý sa v lete kontaktoval na samosprávu v Spišskej Belej.

Vedenie mesta informoval, že jeho blízky priateľ, s ktorým slúžil na vojenčine, mu raz hovoril, že v spomínanom roku 1972 dostal pokyn, aby sochu zničil. „V budúcom roku ešte chceme prejsť priestor, kde by mohla byť socha zakopaná, s detektorom kovov a pokúsime sa niečo objaviť. Ak by sme našli aspoň jej časť, bol by to veľmi vzácny artefakt,“ zdôraznil Vdovjak.

Alexandra Olekšáková so zmenšeným modelom...
Alexandra Olekšáková so zmenšeným modelom pôvodnej sochy, ktorý sa zachoval. Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Hovorkyňa Spišskej Belej Alexandra Olekšáková informovala, že mesto ešte v marci tohto roku zriadilo transparentný účet, na ktorý môžu prispievať a už aj prispievajú dobrovoľní darcovia, ktorí podporujú myšlienku znovupostavenia Štefánikovej sochy.

Zopakuje sa tak situácia spred 78 rokov, keď vytvorenie pôvodnej Štefánikovej sochy tiež financovali z verejnej zbierky. Jedným z darcov bude aj mesto Spišská Belá, ktoré na tento účel schválilo finančný príspevok vo výške 20 percent z celkových nákladov, najviac však do výšky 10-tisíc eur.

Socha Štefánika by nemala byť s najväčšou pravdepodobnosťou umiestnená na pôvodnom mieste medzi radnicou a zvonicou, ale v parku pri evanjelickom kostole, kde bola dominantou štyri roky, až do jej zničenia. V roku 1992 bola ulica, ktorej je park pri kostole súčasťou, premenovaná z Leninovej na Štefánikovu ulicu. Ako pôvodná socha vyzerala, je známe z dobových fotografií, no jej vzhľad približuje aj jej 50-centimetrová kópia, ktorá sa našla na pôjde mestského úradu. Dnes je súčasťou kancelárie primátora mesta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Spišská Belá #socha #pamiatka #Československo #M. R. Štefánik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

73,99
Srdce červené ruže valentín

Srdce červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk