Pre ľudí z reštituovaných domov plánuje Bratislava kúpiť aj hotové byty

Pre riešenie situácie s náhradnými nájomnými bytmi plánuje hlavné mesto SR Bratislava okrem výstavby nových vyhlásiť aj súťaž na nákup už hotových bytov.

20.11.2017 12:53
dubravka, nájomné byty Foto: ,
Zhromaždenie obyvateľov bratislavskej mestskej časti Dúbravka z dňa 24. marca 2017 proti výstavbe náhradných bytov v lokalite Pri kríži.
debata

Jedným zo spôsobov riešenia problematiky náhradných nájomných bytov je podľa bratislavského magistrátu obstaranie hotových bytov formou vyhlásenia verejnej obchodnej súťaže. “Hlavné mesto spustilo tento proces a na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva predloží materiál so spracovanými podmienkami verejnej obchodnej súťaže. Vypracované sú v súlade s podmienkami ustanovenými v zákone o poskytovaní dotácií na obstaranie náhradných nájomných bytov,” poznamenala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Ako ďalej pripomína, primátor o najnovších aktivitách hlavného mesta v oblasti riešenia problematiky náhradných nájomných bytov na stretnutí informoval aj štátneho tajomníka ministerstva dopravy a výstavby Petra Ďurčeka. “O výstavbe v lokalite Pri kríži primátor upozornil na dočasné zastavenie prác a posun termínu dokončenia výstavby a teda aj na posun termínu vyplatenia dotácie zo strany ministerstva dopravy,” pokračuje hovorkyňa Bratislavy s tým, že Ďurček ubezpečil primátora, že dotáciu štyri milióny eur na tento projekt hlavnému mestu ministerstvo poskytne. Štátny tajomník tiež podľa Onufer akceptoval aj informáciu o obstaraní hotových bytov formou vyhlásenia verejnej obchodnej súťaže.

Spor s Dúbravkou

Z výstavby 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v dúbravskej lokalite Pri kríži sa stala mestská kauza pre spor medzi bratislavskou mestskou časťou Dúbravka a bratislavským magistrátom. Mestská časť proti bytom bojovala, magistrát však aj napriek tomu začal stavať. S výstavbou bytov začalo mesto v marci, súd pozastavil práce na výstavbe bytov v apríli. Stalo sa tak aj napriek tomu, že bratislavskí mestskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva rozhodli, že výstavbu bytov v lokalite Pri kríži nezastavia. Krajský súd v Bratislave zas v septembri rozhodol, že výstavba bytov Pri kríži môže pokračovať.

Stavbu bytov v lokalite Pri Kríži zastupuje mestská organizácia Generálny Investor Bratislavy. Organizácia tvrdí, že výstavba je v súlade s právoplatným stavebným povolením, ktoré vydala mestská časť Bratislava – Dúbravka. „Stavebné povolenie je proces. A keď stavebník splní všetky veci a dodá všetko, čo má, musím to podpísať. Keby som to nepodpísal, konám protiprávne,“ spomenul na jar starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Náhradné byty v Dúbravke začala stavať spoločnosť Metrostav Slovakia. Podľa zmluvy je celková cena výstavby 4 739 794 eur s DPH. Povinnosťou hlavného mesta SR Bratislava bolo podľa zákona prijatého Národnou radou SR v roku 2011 zabezpečiť k 1. januáru tohto roka náhradné bývanie pre ľudí zapísaných v zoznamoch. Ľudia napriek tomu podľa primátora nie sú ohrození tým, že ich zo súčasných bytov niekto vyhodí. Reštituent musí zo zákona akceptovať nájomníkov bytov aj po 1. januári 2017, až dovtedy, kým budú mať náhradný byt. Rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným dopláca reštituentom mesto. V rozpočte na to vyčlenilo tri milióny eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #reštituované byty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy