Petržalka bude v novom roku hospodáriť s vyše 35 miliónmi eur

12.12.2017 17:00
pocasie hmla petržalka petrzalka bratislava
Ilustračná snímka. Autor: ,

Bratislavská mestská časť Petržalka bude v budúcom roku hospodáriť s vyše 35 miliónmi eur. Najviac peňazí chce mestská časť investovať do vzdelávania, čo je suma vyše 20 miliónov eur.

Rozpočet mestskej časti na ďalší rok schválili petržalskí poslanci na utorňajšom rokovaní miestneho zastupiteľstva. Starosta Petržalky Vladimír Bajan predložil rozpočet mestskej časti na rok 2018 v súlade so zákonnými predpismi zostavený ako vyrovnaný vo výške 35 928 082 eur.

Pred schvaľovaním rozpočtu zozbierali návrhy poslancov na zmeny, jednou z nich je zníženie mesačných platov o päťdesiat percent oboch zástupcov petržalského starostu, ktorými sú Ján Bučan a Michal Radosa. S návrhom, aby im znížili odmenu za prácu, prišiel petržalský poslanec Ján Hrčka, ktorému sa práca vicestarostov nepáči „Budeme sa s tým musieť vyrovnať, v tejto chvíli však neviem povedať ako,“ povedal starosta Petržalky Vladimír Bajan. Michalovi Radosovi sa tento návrh nepáči, Ján Bučan označil túto tému za prízemnú. „Aké to bude mať následky v tejto chvíli neviem,“ poznamenal Radosa.

Ďalšou zmenou je aj to, že menej peňazí z rozpočtu samosprávy dostanú aj Petržalské noviny. Niektorým poslancom sa totiž nepáči, že nedostávajú v novinách rovnaký priestor.

Podľa uznesenia petržalského zastupiteľstva investujú do životného prostredia i na kultúru v ďalšom roku po vyše dvoch miliónoch eur. Na dopravu a komunikácie chcú dať v Petržalke 1,5 milióna eur a na sociálnu pomoc a sociálne služby 1,6 milióna eur. Pol milióna eur investujú do športu a na nakladanie s majetkom a bývanie chcú dať vyše 800-tisíc eur.

V rámci rozpočtu rozdelia peniaze aj na poslanecké priority, ktoré zapracujú v rámci rozdelenia prebytku rozpočtu za tento rok. Patria sem rekonštrukcie základných a materských škôl v hodnote 300-tisíc eur, 1. etapa rekonštrukcie Nobelovho námestia za 30-tisíc eur i rekonštrukcia polievacích vodovodov za 20-tisíc eur. Zaradili sem aj vybudovanie klimatizácie v pobočkách knižnice, investovať chcú tritisíc eur.

Súčasťou rozpočtu samosprávy sú aj príjmy a výdavky pätnástich rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Patria sem napríklad petržalské základne školy, Kultúrne zariadenia Petržalky i Miestna knižnica Petržalka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #Petržalka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku