Žilinská polícia vystríha pred falošnými 50-eurovkami

, 13.12.2017 16:55

Nakúpil za čo najnižšiu možnú sumu a zaplatil 50-eurovou bankovkou, ktorá však bola falošná. Predajca si nevšimol, že mu v kase skončila nepravá bankovka a nakupujúcemu z päťdesiatky vydal.

Kým on na tržbe stratil, podvodník získal. Viacero falošných 50 euroviek sa objavilo v týchto dňoch na žilinských vianočných trhoch, upozorňuje na to polícia.

„Polícia upozorňuje, že podozrivé bankovky vykazujú absenciu niekoľkých ochranných prvkov: nekvalitný hologram (nalepená priesvitná lepiaca páska), smaragdové číslo – v ľavom dolnom rohu nominálna hodnota bankovky 50 nevykazuje svetelný efekt – a nekvalitná vodotlač,“ uviedla hovorkyňa žilinskej krajskej polície Jana Balogová. Bankovky poslali na ďalšiu expertízu.

Falošné 50 eurovky sa vyskytli na vianočných...
Falošné 50 eurovky sa vyskytli na vianočných trhoch na Mariánskom námestí v Žiline. Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Výskyt podozrivých päťdesiateurových bankoviek eviduje polícia nielen v stánkoch malých predajcov na vianočných trhoch v Žiline, ale aj na ďalších miestach v Žilinskom kraji. Upozorňuje preto, aby si predajcovia pozorne všímali ochranné prvky. „Pravosť eurobankoviek sa dá pomerne ľahko overiť hmatom, pohľadom a naklonením,“ dodala Balogová.

Falošnou bankovkou platil údajne mladý muž s českým prízvukom. „Ja som sa s tým osobne nestretla, ale vieme o tom, že sa tu vyskytli falošné bankovky, riešila to aj polícia. Stánky okolo s ňou mali problémy. Kontrolujeme preto každú 50-eurovku, máme na to testovacie fixky,“ povedala Silvia, ktorá predáva v jednom zo stánkov na žilinskom Mariánskom námestí.

V súvislosti s  výskytom podozrivých bankoviek...
V súvislosti s výskytom podozrivých bankoviek v Žiline polícia žiada verejnosť o pomoc pri stotožnení mladého muža (na fotografii), ktorý by svojou výpoveďou mohol prispieť k objasneniu výskytu týchto podozrivých bankoviek. Akékoľvek informácie k totožnosti mladého muža je potrebné oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na Odbore kriminálnej polície v Žiline.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: KR PZ ŽILINA

„Mala som tú skúsenosť, až v banke mi na to prišli. To bolo ešte v prvých dňoch ako sa začali vianočné trhy. Nepríjemná skúsenosť. Vôbec som nepočítala, že sa mi to môže stať a od tej chvíle si dávam pozor,“ povedala Jana, ďalšia z predávajúcich, ktorej v tržbe skončila falošná bankovka.

Falošné 50-eurovky sa v Žilinskom kraji objavili aj tento rok pred letom a pravdepodobne pochádzali z Poľska. Falzifikáty boli takmer na nerozoznanie od skutočných bankoviek. Najviac sa objavovali v okrese Čadca. Platili nimi mladíci, ktorí si cez inzertné portály vyhliadli tovar ako kabelky, mobily alebo aj autá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Žilina #falšovanie #vianočné trhy #falšovanie peňazí #falošné peniaze
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku