V krtíšskom okrese zomrelo dvojmesačné dieťa na meningokokovú infekciu

05.01.2018 14:34

Úmrtie dvojmesačného dievčatka na meningokokovú invazívnu infekciu nahlásil v týchto dňoch Regionálny úrad verejného zdravia (RÚVZ) vo Veľkom Krtíši.

Dieťa s rodičmi žilo v Čechách, na Slovensko prišli pred vianočnými sviatkami.

„Dieťa bolo spočiatku plačlivé s teplotou takmer 39 stupňov Celzia. Matka teplotu stlmila čapíkom, ráno dieťa ešte pilo mlieko, ale cez deň mu nechutilo jesť. Počas dňa, pri teplote 38,4 stupňa Celzia jej podali sirup proti horúčke. Popoludní si ale matka všimla červenú škvrnu na čele a boku telíčka,“ uviedla k prípadu hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Resuscitácia bola neúspešná

Ešte v ten podvečer bolo dieťa prijaté na lekársku službu prvej pomoci. Nejavilo však už žiadne známky života. Bolo neúspešne resuscitované, pričom na celom tele už malo ostrovčekovité zakrvácanie do kože.

„Pri pitve bol odobratý biologický materiál na kultiváciu aj PCR. Zo všetkých bioptických materiálov bola v NRC pre meningokoky pri ÚVZ SR Bratislava potvrdená Neiseria meningitis typu C,“ doplnila Tolnayová.

Protiepidemické opatrenie vykonali epidemiológovia v plnom rozsahu u všetkých šiestich ľudí, ktoré boli s dieťaťom v kontakte.

V okrese Brezno aj ďalší prípad

RÚVZ v Banskej Bystrici hlási aktuálne za okres Brezno aj prípad suspektnej (predpokladanej) meningokokovej invazívnej nákazy u päťročného dieťaťa. „Dieťa náhle ochorelo 4. januára, preto rodičia privolali rýchlu zdravotnú pomoc (RZP). Vyššie uvedenú diagnózu odborníci vyslovili na základe typického klinického obrazu – meningeálne symptómy, vysoká teplota a rozširujúca sa purpura,“ priblížila prípad.

Protiepidemické opatrenia vrátane profylaxie boli zabezpečené nielen v rodine (sedem súrodencov a rodičia), ale aj na detskom príjme detského oddelenia breznianskej nemocnice, kam dieťa priviezla RZP, ako aj na samotnej RZP i na ARO Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici, kam bolo dieťa pre zhoršujúci sa klinický obraz ihneď prevezené.

Laboratórne vyšetrenia sa v tomto prípade v súčasnosti vykonávajú, výsledky ešte nie sú k dispozícii. Klinický stav dieťaťa je zatiaľ stabilizovaný.

#Veľký Krtíš #úmrtie #Regionálny úrad verejného zdravotníctva #meningokok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,99
Sweet červené ruže a alstromérie

Sweet červené ruže a alstromérie

49,99
Passion červené ruže

Passion červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk