Winter zveľadil Piešťanské kúpele, dnes sa zbierajú na jeho sochu

, 09.01.2018 15:00

Za jeho éry sa Piešťanské kúpele stali pojmom aj za hranicami. Ľudovít Winter mal vo svojej práci zaľúbenie. Jeho odkaz má pripomínať bronzová socha v životnej veľkosti na Kolonádovom moste. Dobrovoľníci z občianskeho združenia ProWinter na ňu zbierajú peniaze aj prostredníctvom zaujímavého kalendára.

Pri vizualizácii sochy vychádzalo občianske...
Pri vizualizácii sochy vychádzalo občianske združenie ProWinter z dobovej fotografie.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Archív Balneologického múzea I. Wintera

Delia ich desaťročia, no napriek tomu tvoria jeden celok. Historické pohľadnice vsadili v jednom zábere do súčasného prostredia kúpeľného mesta a vznikli tak kompozície pre nevšedný kalendár. Výťažok z jeho predaja chcú piešťanskí aktivisti použiť na zhotovenie a osadenie sochy Ľudovíta Wintera.

„Séria 13 fotografií zachytáva dnešné Piešťany v kontraste s historickými pohľadnicami z obdobia ich najväčšieho rozkvetu za éry Winterovcov,“ hovorí podpredsedníčka OZ ProWinter Katarína Hallová. Nápad vytvoriť kalendár vznikol v spolupráci s miestnou Slovenskou chránenou dielňou. „Vedeli, o čo sa snažíme a sami nám ponúkli pomoc, v chránenej dielni sa zas venujú tlači kalendárov,“ hovorí Hallová. Projektu nahrával aj záujem ľudí o historický kalendár, ktorý sa v meste dlho neobjavil.

Bronzová socha Ľudovíta Wintera má pribudnúť na...
Bronzová socha Ľudovíta Wintera má pribudnúť na Kolonádovom moste.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Roman Hrčka

Pri jeho tvorbe použili dobové pohľadnice. „Mali sme šťastie, pretože jeden z našich členov ich zbiera. Zapožičali sme si ich teda z jeho súkromnej kolekcie,“ vysvetľuje podpredsedníčka združenia.

Kalendár je ďalšou aktivitou, ktorou chcú získať peniaze na výrobu a osadenie Winterovej sochy. Od roku 2014 prebiehala verejná zbierka, po dvoch rokoch však musela byť zo zákona ukončená. Pomáhali aj dve percentá z daní, stále sa však nepodarilo vyzbierať dostatok peňazí. Na rad tak prišiel kalendár. Celkové náklady odhaduje združenie na 48-tisíc eur.

Bronzová socha Ľudovíta Wintera v životnej veľkosti bude zdobiť Kolonádový most. „Jej vizualizáciu zakladáme na historickej fotografii pána Wintera, na tom moste rád sedával,“ zdôvodňuje podpredsedníčka združenia. Vizualizácia tvorí i titulnú stranu kalendára. Autora sochy si združenie vybralo samo, Winter „ožije“ pod rukami sochára Romana Hrčku.

Po Winterovi je pomenovaná hlavná ulica či hotelová škola, no jeho socha v Piešťanoch chýba. Najskôr však bolo potrebné získať súhlas od rodiny. Ďalej to boli povolenia od mesta a od Krajského pamiatkového úradu v Trnave, keďže most je národnou kultúrnou pamiatkou. „Vyšli nám v ústrety a mesto je dodnes partnerom projektu,“ dodáva dobrovoľníčka.

Ľudovít Winter (1870 – 1968)

  • Do Piešťan sa dostal ako 20-ročný. Zo štúdií vo Viedni ho zavolal otec Alexander, aby mu pomáhal s vedením Piešťanských kúpeľov. Po jeho smrti v roku 1909 prešli všetky povinnosti na Ľudovíta.
  • Za jeho pôsobenia vyrástlo veľa budov, ktoré vytvárajú kolorit kúpeľného mesta. Najväčšou jeho pýchou bol a dodnes zostáva Hotel Thermia Palace a kúpele Irma, stavba liečebného domu Cyril, výstavba komplexu Eden a Excelsior, dnešná Jalta, výstavba reštaurácie Červená veža a termálneho kúpaliska Eva. Dal postaviť i Ružový mlyn.
  • V Piešťanoch hľadalo zdravie vďaka Winterovi množstvo ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev. Popri tom sa Piešťany stali i miestom stretávania sa vysokej medzinárodnej spoločnosti.
  • Svoju víziu napĺňal aj napriek ťažkým životným situáciám počas druhej svetovej vojny či po roku 1948. Pretrpel trýzeň koncentračných táborov, znárodnenie majetku a do konca života znášal ústrky totalitného režimu. Mal dokonca zakázaný vstup na Kúpeľný ostrov.
Zdroj: Vladimír Krupa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

1 debata
Viac na túto tému: #Piešťany #Ľudovít Winter