Na Odborárskej sa opäť protestovalo proti výstavbe bytov bez parkovacích miest

Na Odborárskej ulici v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto sa dnes už po štvrtý raz protestovalo proti výstavbe bytov bez parkovacích miest.

22.01.2018 11:03 , aktualizované: 18:17
bytovka, odborarska, bratislava, protest Foto: ,
Novopostavená bytovka na Odborárskej ulici, ktorá sa stala predmetom sporu pre absenciu parkovacích miest, čo vyústilo do protestného blokovania dopravy.
debata (6)

Investor na Odborárskej prerába kancelárie na byty, neplánuje však vybudovať parkovacie miesta. Podľa samosprávy aj miestneho občianskeho združenia Dimitrovka, ktoré protest organizovalo, je takýto postup v rozpore so zákonom a s platnými normami.

Podľa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého sa má v utorok uskutočniť kolaudačné konanie. „Stále sme presvedčení, že investor má vybudovať nové parkovacie miesta, čo sa nedeje. Nehovoriac o tom, že nemáme informáciu, ani nevidíme žiadne úpravy či vykonané práce, ktoré by ukázali, že sa na mieste vytvorili nejaké parkovacie miesta. Protestom chceme upozorniť na to, že táto situácia je nebezpečným precedensom. Pokiaľ umožníme jednému investorovi nevybudovať nové parkovacie miesta k projektu alebo z toho spravíme len formálnu vec, situácia s parkovaním sa bude len zhoršovať. Ak kolaudačné konanie dopadne pre investora pozitívne aj napriek všetkým výhradám a pripomienkam, ktoré sme okresnému úradu a ministerstvu dopravy predložili, sme presvedčení, že dôjde k porušeniu zákona a sme rozhodnutí obrátiť sa na súd,“ uviedol v stanovisku pre agentúru SITA Kusý.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v stanovisku pre agentúru SITA ešte v júni 2017 uviedlo, že stavebník budovy na Odborárskej ulici je povinný zabezpečiť pre užívateľov stavby parkovacie miesta. Podľa ministerstva v odvolacom konaní zmenili rozhodnutie Okresného úradu Bratislava III a túto podmienku doplnili do výroku rozhodnutia.

Budova na Odborárskej ulici bola pôvodne slobodáreň, bývali v nej pracovníci štátneho podniku Chemické závody Juraja Dimitrova, ktorí v Bratislave nemali byt. Títo ľudia však vtedy väčšinou autá nemali, budova tak parkovacie miesta nepotrebovala. Neskôr začali stavbu využívať ako administratívnu budovu, postupne však o ňu nebol záujem, urobiť z nej tak chceli bytový dom.

Novomestská samospráva s tým však nesúhlasila, pretože pri budove chýbali parkovacie miesta a rozhodnutie o povolení stavby nevydala. Situáciu riešili Okresný úrad Bratislava III aj ministerstvo dopravy a výstavby. Stavebník si chcel na parkovanie prenajať miesta, ktoré sú od budovy na Odborárskej ulici vzdialené vyše štyristo metrov a ktoré v súčasnosti využívajú užívatelia okolitých budov. Novému Mestu sa to nepáčilo, Okresný úrad Bratislava III však nakoniec vydal stavebné povolenie a stavbu polyfunkčného domu na Odborárskej ulici povolil.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #výstavba #protest #parkovanie #developer #Nové Mesto #Orborárska ulica