„Naše rekonštrukčné a revitalizačné plány boli oveľa širšie aj s vedľajším obchodom a Kamenným námestím ako jedným funkčným celkom. Nedohodli sme sa s Tescom ani s mestom, ktorí sú vlastníci pozemkov. Preto naše súčasné zámery sú obmedzené len na našich pozemkoch a objektoch. Budeme radi, ak v roku 2019 začneme s rekonštrukciou. Sme na začiatku povoľovacích procesov,“ konštatoval na prezentácii zámerov Novák.
Dodal, že plánujú investovať 80 až 100 miliónov eur. V zámeroch sú aj podzemné garáže pre takmer 500 áut. V súlade s územným plánom zóny pribudne kancelárska budova na časti parkoviska pri Špitálskej ulici. Úplné nové námestie vznikne medzi ulicami Rajská a Cintorínska ako mestská kultúrna križovatka.
„Po 15 rokoch diskusií môžeme reálne oživiť a zlepšiť centrálnu časť mesta a dať je nový, moderný výzor. Pri rekonštrukcii chceme nadviazať na architektúru budovy v plnom objeme a s novým opláštením. Ešte nevieme, či výšková budova bude slúžiť ako hotel, môžu tam byť aj byty a kancelárske priestory. Obchody budú v dolných podlažiach,“ prezradil architekt Branislav Kaliský z A1 ReSpect.
„V roku 2008 bola realitná kríza a pre nerentabilitu hotela sme ho museli zatvoriť v roku 2011. Mrzí nás jeho neutešený stav aj okolie. Aj preto sme koncom minulého roka organizovali odbornú verejnú diskusiu o podobe hotela a Kamenného námestia, tiež prieskum medzi Bratislavčanmi,“ dodal Novák. Z prieskumu zistili, že občanom pri počutí hotel Kyjev sa vybavia pojmy veksláci, bezdomovci, špina, zanedbané okolie a nedostatok zelene.
Hotel Kyjev vysoký 65 metrov s 19 podlažiami postavili v roku 1973. V tom čase sa považoval za architektonický skvost a bol najvyššou stavbou v časti Staré Mesto. Mal kapacitu 380 lôžok v 180 izbách a piatich apartmánoch, na 15. poschodí mal vlastný apartmán dokonca aj prezident. Vlastníkom budovy je od roku 2004 britská spoločnosť Lordship.