Vlastník bratislavského hotela Kyjev ho plánuje zrekonštruovať

Chátrajúci objekt bývalého hotela Kyjev v centre Bratislavy čaká rozsiahla obnova. Rekonštruovať pätnásťposchodovú budovu s okolím plánuje spoločnosť Lordship. Podľa jej generálneho riaditeľa Rostislava Nováka chcú pri objekte v exponovanej lokalite vytvoriť nové námestie ako zónu pulzujúcu životom.

30.01.2018 16:28
hotel kyjev Foto: ,
Hotel Kyjev v centre Bratislavy.
debata (3)

„Naše rekonštrukčné a revitalizačné plány boli oveľa širšie aj s vedľajším obchodom a Kamenným námestím ako jedným funkčným celkom. Nedohodli sme sa s Tescom ani s mestom, ktorí sú vlastníci pozemkov. Preto naše súčasné zámery sú obmedzené len na našich pozemkoch a objektoch. Budeme radi, ak v roku 2019 začneme s rekonštrukciou. Sme na začiatku povoľovacích procesov,“ konštatoval na prezentácii zámerov Novák.

Dodal, že plánujú investovať 80 až 100 miliónov eur. V zámeroch sú aj podzemné garáže pre takmer 500 áut. V súlade s územným plánom zóny pribudne kancelárska budova na časti parkoviska pri Špitálskej ulici. Úplné nové námestie vznikne medzi ulicami Rajská a Cintorínska ako mestská kultúrna križovatka.

„Po 15 rokoch diskusií môžeme reálne oživiť a zlepšiť centrálnu časť mesta a dať je nový, moderný výzor. Pri rekonštrukcii chceme nadviazať na architektúru budovy v plnom objeme a s novým opláštením. Ešte nevieme, či výšková budova bude slúžiť ako hotel, môžu tam byť aj byty a kancelárske priestory. Obchody budú v dolných podlažiach,“ prezradil architekt Branislav Kaliský z A1 ReSpect.

„V roku 2008 bola realitná kríza a pre nerentabilitu hotela sme ho museli zatvoriť v roku 2011. Mrzí nás jeho neutešený stav aj okolie. Aj preto sme koncom minulého roka organizovali odbornú verejnú diskusiu o podobe hotela a Kamenného námestia, tiež prieskum medzi Bratislavčanmi,“ dodal Novák. Z prieskumu zistili, že občanom pri počutí hotel Kyjev sa vybavia pojmy veksláci, bezdomovci, špina, zanedbané okolie a nedostatok zelene.

Hotel Kyjev vysoký 65 metrov s 19 podlažiami postavili v roku 1973. V tom čase sa považoval za architektonický skvost a bol najvyššou stavbou v časti Staré Mesto. Mal kapacitu 380 lôžok v 180 izbách a piatich apartmánoch, na 15. poschodí mal vlastný apartmán dokonca aj prezident. Vlastníkom budovy je od roku 2004 britská spoločnosť Lordship.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #hotel kyjev