Hotel Kyjev a Kamenné námestie čaká obnova. Pozrite si vizualizácie

Britská developerská spoločnosť Lordship prichádza s projektom revitalizácie budov v lokalite Kamenné námestie a okolie. Zmeny by sa mal dočkať najmä bývalý Hotel Kyjev. Investor hovorí, že nebude chýbať zeleň, priestor pre kultúrne podujatia či oddychová časť. Práve to podľa prieskumu z decembra minulého roka na tomto mieste očakáva verejnosť.

, 31.01.2018 13:30
debata (13)
zväčšiť
hotel kyjev, kamenné námestie

Spoločnosť vlastní budovu bývalého Hotela Kyjev od roku 2004 a o revitalizácii sa hovorí už dlhé roky. Pôvodne malo ísť o lokalitu medzi ulicami Špitálska, Rajská, Dunajská a Námestím SNP. Investorovi sa však nepodarilo dohodnúť s vlastníkmi pozemkov – mestom Bratislava a spoločnosťou Tesco, a tak od prvotných ideí upustil a chce sa sústrediť iba na plochu okolo bývalého hotela.

Architektonickú stránku projektu má na starosti štúdio A1 ReSpect architekta Branislava Kaliského. „Sme veľmi radi, že po 15 rokoch diskusií, môžeme reálne oživiť a zlepšiť centrálnu časť Bratislavy a dať jej nový, moderný výzor,“ povedal Kaliský.

+2

Investor chce do projektu investovať 80 až 100 miliónov eur. Momentálne je na začiatku povoľovacích procesov a so samotnou rekonštrukciou by mohol začať v roku 2019.

Či bude výšková budova slúžiť opäť ako hotel, nie je ešte jasné. V hre je vytvorenie bytových jednotiek či kancelárskych priestorov. Obchodné jednotky budú na dolných podlažiach. K budove hotela pribudne kancelárska budova, ktorá si nájde miesto na časti dnešného parkoviska, ktoré lemuje Špitálska ulica.

Investor plánuje presťahovať parkovanie z ulíc pod zem. „Vykonali sme dopravnú štúdiu, v rámci ktorej bolo posúdených 12 križovatiek v bezprostrednom okolí a podľa nás patria ulice chodcom.“ povedal riaditeľ spoločnosti Lordship Rostislav Novák. Podzemná garáž by mala byť pre približne 500 áut.

V trojuholníku ulíc Rajská a Cintorínska by malo vzniknúť nové námestie, ktoré by mohlo slúžiť kultúre a komunitným projektom. Zatiaľ sa hovorí o pódiu či galériovej kaviarni.

„Počúvame názory odbornej verejnosti aj obyvateľov Bratislavy. Chceme vytvoriť priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj estetický a bude spĺňať potreby dnešnej doby. Naše plány sme preto v rámci verejnej participácie ako prvým prezentovali širšej odbornej verejnosti, a zástupcom samosprávy. Pripomienkami a námetmi, ktoré odzneli v rámci diskusie, sa už zaoberáme,“ komentoval stretnutie s odbornou verejnosťou a bratislavskými aktivistami Rostislav Novák.

Spoločnosť chce čiastočne investovať aj do verejných priestorov, ktoré nevlastní a prispeje na revitalizáciu Kamenného námestia. Spolupracovať chce s mestom, občianskymi aktivistami a architektmi. Konkrétny plán revitalizácie už predložil mestu na posúdenie.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Kamenné námestie #hotel kyjev
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy