Na sviatok zaľúbencov ožije v Banskej Štiavnici Sládkovič

, 14.02.2018 14:28
Archív lások Banská Štiavnica
Archív lások so Schránkami lásky. Zatiaľ je z nich vyznaniami lásky zaplnená stovka. Na fotka je manažérka epicentra Katarína Javorská. Autor: ,

Zaľúbené pohľady, drobné darčeky a milé slová. Na sviatok Valentína, ktorý je aj Dňom zaľúbencov a ktorý si pripomíname v stredu, tieto minivyznania akosi patria k sebe. Možno viac ako inokedy. Veľmi špeciálneho Valentína v stredu organizujú v Banskej Štiavnici. Jeho hlavnými postavami budú zamilované dvojice a spisovateľ Andrej Sládkovič, ktorý "ožije" a prihovorí sa zaľúbencom.

Osobnosť tohto výnimočného človeka, ktorý je súčasťou našich dejín, je úzko spätá s Banskou Štiavnicou kvôli jeho láske Maríne. Ako mladý muž bol do nej zamilovaný a svoju lásku jej vyznal v básni s 2 900 veršami, vďaka čomu je považovaná za najdlhšiú ľúbostnú báseň na svete. Marína Pischlová žila práve v Banskej Štiavnici v dome na námestí, ktorý je známy aj ako Dom Maríny.

Vlani na sviatok zaľúbených aktivisti z neziskovej organizácie Marína a Sládkovič, ktorí dom kúpili a prevádzkujú, organizovali večerné premietanie zamilovaných odkazov na fasádu tohto objektu. Odvtedy sa im ho podarilo zrenovovovať a zriadiť v ňom tzv. Epicentrum lásky. S Marínou, či Sládkovičom ožívajúcich vďaka high-tech technológii na obrazoch, rôznymi atrakciami a najmä Archívom lások. Ten pozostáva z rukopisu básne Marína. „Je vytvorený zo strôf a veršov básne, ku každému písmenku, znaku, alebo medzere v básni je priradená jedna Schránka lásky. Tých je takmer 100-tisíc a sú pripravené navždy uschovať a ochrániť skutočné príbehy lások,“ vysvetľuje manažérka epicentra Katarína Javorská.

Stredajší večer prichystalo Epicentrum lásky pre zaľúbencov niečo špeciálne. Opäť umožnia zamilovaným dvojiciaciam z celého Slovenska, ale aj zahraničia vyznať si lásku cez ducha Maríny a Sládkoviča, ale ich vyznania budú prezentované inak ako vlani. „Svoje Valentínske vyznania nám môžu ľudia posielať v textovej podobe cez našu facebookovú stránku. Počas Valentínskej noci ich priamo z Epicentra lásky naživo cez lifestream na našom Facebooku bude čítať Andrej Sládkovič v podaní charizmatického herca Róberta Rotha,“ hovorí Javorská.

Práve Róbert Roth predstavuje Sládkoviča na jednom z obrazov v Dome Maríny. Tie vďaka moderným technológiám ožívajú a Sládkovič, alias Roth debatuje pred návštevníkmi o svojom príbehu lásky nielen s Marínou, ale aj jej matkou a Maríniným budúcim manželom. Živé vysielanie s vyznaniamu začne o ôsmej hodine večer a zaľúbené dvojice si k nemu môžu vybrať ľubovoľný verš z básne Marína. Oboje im zarecituje autor zaľúbenej básne, ktorého láska k Maríne zostala nenaplnená.

Stredajší deň zamilovaných je pre zaľúbencov aj príležitosťou stať sa novým členom Archívu lások v Dome Maríny a mať tam svoju Schránku lásky. Javorská podotýka, že členov prijímajú pri mimoriadnych príležitostiach, ktoré sú len niekoľkokrát v roku. Jeden z takých dní je práve v stredu. Aktuálne má archív sto členov.

Archív lások v Banskej Štiavnici obsahuje...
Archív lások v Banskej Štiavnici obsahuje takmer 100-tisíc Schránok lásky. Autor: Štefan Rimaj, Pravda

Deň zamilovaných si v stredu rôznymi aktivitami pripomenú ľudia aj v iných slovenských mestách. Napríklad v Lučenci sa budú podľa hovorkyne metského úradu Márie Bérešovej pohybovať medzi 10. a 13. hodinou Valentínske hliadky. Každý pár zaľúbencov, ktorý sa pred nimi pobozká, odmenia sladkosťou.

„Od 19. hodiny budeme potom v kine Apollo premietať film Zúfalé ženy robia zúfalé veci. Prvých päťdesiať párov bude mať vstup zdarma. Zároveň ponúkame zamilovaným párom možnosť získať Valentínku s vlastnou fotografiou. Fotenie bude pripravené vo foyer kina Apollo hodinu pred premietaním filmu,“ informovala Bérešová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Valentín #banská štiavnica
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Sweet Rose Lisiantus Pink

Sweet Rose Lisiantus Pink

19,99
Moss wall black light green

Moss wall black light green

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk