Ovzdušie v Nitre je znečistené, SHMÚ ľuďom odporúča nezdržiavať sa vonku

Ovzdušie v Nitre a okolí je už niekoľko dní znečistené. Na nepriaznivú smogovú situáciu upozornili Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) i Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre.

07.03.2018 11:39
debata (1)

Príčinou nepriaznivej smogovej situácie sú vysoké emisie znečisťujúcich častíc z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. Možno očakávať vysoké koncentrácie znečistenia vo všetkých oblastiach v blízkosti aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú napríklad lokálne kúreniská či kotolne na pevné palivo. V danej lokalite budú naďalej pretrvávať nepriaznivé rozptylové podmienky, teda slabý vietor bez zrážok. Zlepšenie rozptylových podmienok sa očakáva v noci z nedele na pondelok, informoval SHMÚ.

Na nepriaznivú smogovú situáciu najcitlivejšie reagujú starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Komplikácie sa prejavujú vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest. Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii znečisťujúcich častíc a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu, konštatuje sa v správe SHMÚ.

V súvislosti so súčasnou smogovou situáciu SHMÚ ľuďom odporúča obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností a obmedziť fyzickú námahu či športovú aktivitu na vzduchu. Zároveň by sa malo obmedziť spaľovanie odpadu. V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené, pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň a pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok, odporúča SHMÚ.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nitra #smog #ovzdušie #znečistenie ovzdušia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy