Pokus o útek zo psychiatrie v Kremnici vyšetruje NAKA

Detskí pacienti kremnickej psychiatrickej nemocnice si naplánovali útek. Na verejnosť prenikli informácie, že tínedžeri vo veku od 13 do 16 rokov chceli pri tom zavraždiť dve zdravotné sestry. Polícia to zatiaľ nepotvrdila, prípad však prevzala Národná kriminálna agentúra.

, 13.05.2018 20:00
15

V Psychiatrickej nemocnici prof. Matulaya v Kremnici sa na detskom oddelení liečia psychotické či vývojové poruchy, afektívne, neurotické a úzkostné poruchy. Niekoľko pacientov z tohto oddelenia vyšetruje polícia. Sedem ich chcelo utiecť. Polícia hovorí iba o pripravovanom úteku, nie o pripravovanej vražde.

„V týchto chvíľach intenzívne vyšetrujeme prípad, v ktorom malo dôjsť k príprave úteku mladistvých pacientov zo psychiatrie v Banskobystrickom kraji. Vzhľadom na citlivosť prípadu a počiatočnú fázu vyšetrovania nebudeme poskytovať viac informácií,“ uvádza polícia stručne. Podľa hovorkyne banskobystrickej polície Márie Faltániovej prípad prevzala Národná kriminálna agentúra.

Riaditeľ nemocnice Vladimír Husárček vysvetľuje, že z času na čas evidujú u pacientov aj takéto prejavy správania. „Máme opatrenia, ktorými sa snažíme predísť následkom, respektíve možné následky čo najviac minimalizovať. Zafungovali aj v tomto prípade, keď našťastie k dokonaniu skutku nedošlo a nedošlo ani k žiadnym škodám na zdraví pacientov, personálu a majetku,“ povedal Husárček. Prekvapil ho však rozsah a organizovanosť pokusu. „To je pre nás nová skutočnosť, predtým to bývali skôr záležitosti jednotlivcov alebo menšieho počtu osôb,“ dodal riaditeľ s tým, že pripravujú nové opatrenia, aby boli schopní zamedziť aj takýmto pokusom.

Pripravovali pacienti vraždu? „Nechcem predbiehať, je to predmet policajného vyšetrovania. Orgány činné v trestnom konaní konajú a počkajme na ich závery. Tiež nemám kompletné informácie. Navyše sú to informácie od nedospelých osôb,“ uzavrel riaditeľ.

Zakázali im telefonovať, či prijímať návštevy

Plánovaný útek sa mal uskutočniť minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Zámer detí sa však prezradil. „Keby to bolo také vážne, že teda chceli niekoho pri úteku uškrtiť alebo podrezať, tak ich polícia zoberie,“ mieni jeden zo zamestnancov. Dodal, že deti, ktoré sa mali na príprave úteku podieľať, majú zákaz telefonovať a prijímať návštevy.

Máme opatrenia, ktorými sa snažíme predísť následkom, respektíve možné následky čo najviac minimalizovať. Zafungovali aj v tomto prípade, keď našťastie k dokonaniu skutku nedošlo.
Vladimír Husárček, riaditeľ psychiatrickej nemocnice v Kremnici

Dokázať úmysel vraždiť nie je jednoduché. „Príprava zločinu znamená úmyselné organizovanie, pričom si páchateľ zadovažuje veci, ktoré sú spôsobilé na dokonanie činu. Znamená to, že ak plánuje niekoho zastreliť, zadováži si pištoľ. Ak chce po čine ujsť, zadováži si napríklad letenku. Nie je dôkazom plánovania vraždy to, že niekto sa ‚pri pive‘ rozpráva. V takomto prípade je nutné mať zákonný dôkaz, že si páchateľ zabezpečoval predmety alebo prostriedky spôsobilé na dokonanie. To už je príprava,“ vysvetlil advokát Ján Kanaba mladší.

Zdôrazňuje, že bude nutné citlivé skúmanie. Trestnosť činu napríklad zaniká vtedy, ak by organizátori upustili od konania.

Nahovorila ich zrejme silná osobnosť

Psychologička Magdaléna Krasulová skonštatovala, že v takomto prípade stačí jedna silná osobnosť, ktorá ostatných nahovorí, aby zrealizovali útek, dokonca aj zločin. „Treba predpokladať, že k takémuto správaniu sa uchyľuje človek, ktorý má vážne psychické problémy. Možno hovoriť až o určitej patologickej štruktúre jeho osobnostného založenia,“ myslí si Krasulová.

Aj keď ide o deti, základ osobnostného založenia je podľa Krasulovej položený. „Bez toho, aby tam bol sklon k rizikovému správaniu, agresivite, impulzívnosti a možno aj k veľmi nebezpečnému riskovaniu, by sa asi niečo také nestalo. Protispoločenské alebo protiprávne je už len nerešpektovanie istého režimu ako napríklad režimu kliniky, kde sa pacienti liečia. Nehovoriac o tom, že plánovanie trestného činu alebo závažného protispoločenského konania nie je celkom normálne a prirodzené,“ doplnila psychologička.

Podobný prípad sa stal v roku 2008. Z prípravy vraždy vychovávateľa prevýchovného ústavu v Čereňanoch boli obvinení dvaja chlapci, piatak Michal a siedmak Lukáš. Kým mladšiemu sa plánovanie vraždy nepodarilo preukázať, Lukáš podľa súdu mienil vychovávateľa pri úteku bodnúť pripravenými nožnicami a hákom. Plán zrealizovať nestihol, súd mu vymeral 3,5-ročný trest.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
15 debata chyba
Viac na túto tému: #psychiatria #Kremnica