V Banskobystrickom kraji zaznamenali od stredy päť prípadov kliešťovej encefalitídy

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Lučenci zaznamenal od stredy 16. mája výskyt kliešťovej encefalitídy, ktorú potvrdili v dvoch prípadoch u pacientov hospitalizovaných na oddelení infektológie v Banskej Bystrici a v troch na oddelení infektológie v Lučenci.

18.05.2018 15:28
debata

Ako uviedla Mária Tolnayová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica, všetci pacienti majú klinické príznaky kliešťovej encefalitídy a pozitívnu epidemiologickú anamnézu, ktorou je konzumácia nepasterizovaného kozieho syra vyrobeného na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš.

Odborníci RÚVZ Veľký Krtíš v spolupráci a príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou vykonali opatrenia pred ďalším šírením nákazy. „Šetrenie naďalej pokračuje, pričom sa vyhľadávajú a vyšetrujú ďalšie osoby v ohnisku nákazy,“ doplnila hovorkyňa.

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Je to typická nákaza zaraďujúca sa do skupiny zoonóz s prírodnou ohniskovosťou. Ochorenie môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh.

Aké sú príznaky?

Pri jednofázovom priebehu sa ťažkosti ako silné bolesti hlavy, horúčka a slabosť stupňujú. Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa v prvej fáze objavuje zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku a niekedy sa pridružia žalúdočné a črevné ťažkosti, ako sú zvracanie a nauzea.

Inokedy v klinickom obraze prevládajú bolesti v chrbte, kĺboch alebo v končatinách. Už v prvej fáze možno zistiť príznaky meningitídy. Po niekoľkých dňoch nastáva relatívna úľava. Nasleduje bezpríznakové obdobie, ktoré trvá jeden až 20 dní a potom opäť vystúpi horúčka. Pre druhú fázu ochorenia sú charakteristické príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy (encefalitída, meningoencefa­litída, myelitída), psychické poruchy, zhoršenie pamäti, dezorientácia, labilita nálad, podráždenosť a stavy úzkosti. Táto fáza môže aj chýbať, alebo po fyzickej námahe a slnení sa stav zhoršuje. Ochorenie sa prevažne končí úplným uzdravením, výnimočne sa končí smrťou.

Môžu sa nakaziť aj zvieratá

Chorobu môže kliešť preniesť okrem človeka aj na zvieratá, od ktorých sa môže človek tiež nakaziť. Týmto vírusom sa ľahko nakazia najmä kozy a ovce.

„Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy sa krvou dostáva do mlieka. Kliešťová encefalitída sa teda môže preniesť aj pri konzumácii mlieka nakazených kôz a výrobkov z tohto mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované,“ konštatovala Tolnayová.

debata chyba
Viac na túto tému: #lučenec #kliešťová encefalitída