V Michalovciach evidovali asi 20 prípadov osýpok

04.06.2018 16:15

Infekčným oddelením michalovskej nemocnice prešlo celkovo asi 20 pacientov s podozrením na osýpky. K pondelkovému ránu ich tam bolo hospitalizovaných sedem. Niektorí boli v minulých dňoch prepustení domov. Informovala Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia, ktorá nemocnicu prevádzkuje.

Ochorenie prebieha podľa jej slov s relatívne vysokými teplotami, bolesťami hlavy, pridružený je kašeľ, bolesť brucha, u niektorých pacientov svrbenie. „Zatiaľ sme však u nich nezaznamenali závažnú komplikáciu priebehu ochorenia, takisto kapacity oddelenia nemocnice sú zatiaľ dostatočné,“ spomenula.

Medzi chorými je aj zdravotnícky personál. „Momentálne máme potvrdenú diagnózu u jedného zamestnanca michalovskej nemocnice, ktorý je už v domácej liečbe. Pri druhom zamestnancovi ešte prebiehajú testy,“ vysvetlila Fedáková. Na margo toho uviedla, že približne rok má Svet zdravia vypracovaný celosieťový štandard pre nemocnice, ktorý sa týka osýpok. „Všetkým zamestnancom tiež poskytujeme možnosť zaočkovať sa proti osýpkam, pričom vakcináciu hradí zamestnávateľ,“ doplnila.

Choroba prišla z Ostrovov

Ako ďalej uviedla, nemocniční epidemiológovia počas minulého roka u zamestnancov pôsobiacich prioritne na rizikových oddeleniach, ako sú napríklad infekčné, pediatria či centrálny príjem, zisťovali, či prekonali osýpky, alebo boli v minulosti správne zaočkovaní. „Na základe toho im bolo odporučené preočkovanie, ktoré napríklad na infekčnom oddelení absolvovala drvivá väčšina zamestnancov,“ zdôraznila Fedáková s tým, že personál však nemôžu k tomuto kroku nútiť, je to na jeho osobnom rozhodnutí.

O prvých prípadoch zavlečenia osýpok na dolný Zemplín, konkrétne z Veľkej Británie, Úrad verejného zdravotníctva SR informoval začiatkom minulého týždňa. Najviac prípadov evidujú v obci Drahňov, kde boli v tejto súvislosti zaočkované aj desiatky obyvateľov. Prijaté boli viaceré protiepidemické opatrenia.

#osýpky #Michalovce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
33,9
Srdce farebné gerbery

Srdce farebné gerbery

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk