Nesrovnal podľa poslancov háji záujmy developerov, primátor to odmieta

03.07.2018 18:07
VLÁDA: Rokovanie 82. schôdze vlády SR
Na archívnej snímke primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Autor: ,

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal je priateľom developerov a finančných žralokov. Tvrdia to bratislavskí mestskí poslanci Dana Čahojová, Lucia Štasselová, Ján Hrčka a Gábor Grendel. Poukazujú pritom na minuloročné listy, ktoré Nesrovnal adresoval vtedajšiemu podpredsedovi vlády SR pre investície a informatizáciu Petrovi Pellegrinimu (Smer).

Listy sa týkajú žiadostí o udelenie štatútu významnej investície pre projekty developerov HB Reavis a J&T Real Estate v Bratislave a podľa poslancov dokumentujú diametrálne odlišný postoj primátora s postojom poslancov hlavného mesta a dotknutých mestských častí.

Netlmočil názor poslancov

„S tým torzom informácií, ktoré poslanci mali k dispozícii, nesúhlasili s udelením štatútu významnej investície a žiadali primátora, aby to tlmočil vláde. Nesrovnal však vyjadril v listoch podporu, súčinnosť, víta zámer a dokonca aj vyjadruje vedomosť o tom, že tieto rozvojové projekty nie sú v súlade s územným plánom,“ skonštatovala Čahojová. Primátor podľa jej slov podal vláde stanovisko v presnom opaku toho, čo od neho žiadali poslanci.

Grendel tvrdí, že vďaka týmto listom, ktoré sprístupnil štát, a nie magistrát, je jasné, že primátor oklamal verejnosť i poslancov. Názor Nesrovnala bol podľa neho jasný, a to, že urobí všetko preto, aby vyšiel v ústrety žiadateľom o udelenie štatútu významnej investície. „Nesrovnal je ašpirantom na titul nepriateľ slobodného prístupu k informáciám. Zároveň je však priateľom developerov a finančných žralokov,“ podotkol.

Primátor hovorí o vylamovaní otvorených dverí

Vyhlásenie bratislavských mestských poslancov vníma primátor Nesrovnal ako vylamovanie otvorených dverí. Poslanci tvrdia, že primátor je priateľom developerov a finančných žralokov. On oponuje, že pri strategických investíciách vždy presadzoval verejný záujem a potreby Bratislavčanov.

V prípade strategických investícií tlačil primátor podľa vlastných slov na rozvoj dopravných kapacít, kvalitu verejného priestranstva a životného prostredia. „V neposlednom rade mu išlo aj o finančný aspekt dopadov na samosprávu, prostredníctvom rozvojového poplatku, čo je zdôraznené aj v liste Petrovi Pellegrinimu. Toľko fakty. Bohužiaľ, politická kampaň vedená niektorými poslancami sa o ne nezaujíma,“ uviedlo hlavné mesto.

Nesrovnal svoj názor nepovedal

Nesrovnal minulý rok opakovane médiám a ani poslancom nepovedal jasne, či súhlasí, alebo nesúhlasí s udelením štatútu významnej investície pre tieto projekty. Tvrdil však, že o žiadostiach nerozhoduje on ani mesto, ale vláda.

Developeri žiadosti napokon stiahli

Developer HB Reavis sa v marci 2017 rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke. Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút mal podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Začiatkom augusta 2017 požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate. Ten mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja. Developer chce preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, jeho súčasťou sú aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate.

Obaja developeri však v decembri 2017 stiahli svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície. Investor J&T Real Estate to zdôvodnil neštandardným priebehom vnímania žiadosti a komplikovanosťou procesov sprevádzajúcich jej schválenie. HB Reavis zas snahou o ďalšie precizovanie detailov v úzkej spolupráci s hlavným mestom, vládou a všetkými zainteresovanými orgánmi. Zo svojich rozsiahlych projektov v Bratislave však neupúšťajú. Podľa Nesrovnala nastal čas otvoriť debatu o vylepšení zákona o významných investíciách.

#Bratislava #Ivo Nesrovnal #štatút významnej investície
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku