Za nás hovorí štatistika, reaguje polícia na situáciu vo Vrakuni

09.07.2018 14:52
Bratislava , pentagon , vrakuna
Panelák zvaný Pentagon, na Stavbárskej ulici vo Vrakuni Autor: ,

Polícia poukazuje v otázke bezpečnosti a verejného poriadku v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa na svoje štatistiky, ktorými je podľa nej možné preukázať zlepšenie situácie v okolí problémového bytového domu Pentagon. Na sociálnych sieťach však v poslednom období pribúdajú sťažnosti od obyvateľov Vrakune, ktorí upozorňujú najmä na problém s drogovo závislými ľuďmi a drogovými dílermi.

Cez víkend na sociálnej sieti v skupine Vrakuňa Bratislava zverejnili video, ktoré zachytáva skupinku vyše desiatich ľudí, ktorí za bieleho dňa na verejnom priestranstve užívajú drogy. Na bezpečnostný problém vo Vrakuni upozornil nedávno aj starosta mestskej časti Martin Kuruc, ktorý vyzval všetkých kompetentných, aby začali tento problém riešiť teraz a nie až keď dôjde k tragédii. Za problematické označil okolie Pentagonu a miesto pred zdravotným strediskom na Kazanskej ulici.

Vrakuňa sa však podľa polície zaradila za prvé štyri mesiace tohto roka medzi najbezpečnejšie mestské časti v Bratislave. Toto tvrdenie opiera o svoju štatistiku, podľa ktorej bolo vo Vrakuni v januári až v apríli spáchaných 63 trestných činov, čo je o 29 menej ako za rovnaké obdobie roku 2017. „Objasnenosť dosahovala 60,32 percenta, čo je o 14,67 percenta viac ako v roku 2017,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková. Takzvaná uličná trestná činnosť klesla podľa jej slov o 20 prípadov na 34 skutkov. „V danej mestskej časti za prvé štyri mesiace roku 2018 nedošlo k spáchaniu lúpežného prepadnutia, k žiadnemu vlámaniu do bytu alebo domu. Boli spáchané dva skutky vlámania do objektov, ktoré boli aj objasnené, a došlo k odcudzeniu jedného motorového vozidla. Majetkových trestných činov bolo spáchaných 14, pričom ich objasnenosť bola na 57,14 percenta,“ podotkla Mihalíková.

Dočasná policajná stanica na Stavbárskej ulici...
Dočasná policajná stanica na Stavbárskej ulici v blízkosti Pentagonu. Autor: Marek Velček

V prípade drogovej trestnej činnosti polícia eviduje v roku 2017 celkovo 74 prípadov nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Z uvedeného počtu bolo v 49 prípadoch zastavené trestné stíhanie, v 19 prípadoch bolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe a šesť prípadov bolo odovzdaných na odbor kriminálnej polície. „Dôvodmi zastavenia trestného stíhania boli skutočnosti, že zaistené látky buď nevykazovali stopy zakázaných látok, alebo ich množstvo a koncentrácia účinnej látky nezodpovedali ustálenej súdnej praxi, aby mohlo ísť o trestný čin,“ vysvetlila Mihalíková.

Za prvé štyri mesiace tohto roku eviduje polícia 51 prípadov podozrenia z nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nim. V 20 prípadoch je trestné stíhanie zastavené, pretože nešlo o trestný čin. Len vo ôsmich prípadoch došlo k vzneseniu obvinenia voči konkrétnej osobe.

Hlavné mesto tvrdí, že sa snaží zlepšovať bezpečnosť v okolí Pentagonu. Podotýka však, že sa situácia nedá zredukovať len na bezpečnostný problém, lebo ide o širší sociálny fenomén, ktorý si vyžaduje zainteresovanie viacerých odborníkov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #Pentagon #Vrakuňa #drogová trestná činnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku