Napriek kampani zvýšený počet prihlášok trvalého pobytu Bratislava nezaznamenala

08.08.2018 10:52
Bratislava, Bratislavský hrad
V súčasnosti má trvalý pobyt v meste približne 450-tisíc obyvateľov, bez trvalého pobytu v ňom žije približne 200-tisíc ľudí. Autor:

Zvýšený počet prihlášok na trvalý pobyt v hlavnom meste SR Bratislave od vyhlásenej kampane na ich podporu bratislavské mestské časti zatiaľ nezaznamenali. Bratislavský magistrát chce v hlavnom meste viac ľudí s trvalým pobytom, na podporu ich prihlasovania sa vyhlásili v máji kampaň s názvom Prihláste sa!

„Náš odbor evidencie a hlásenia pobytu občanov nezaznamenal zvýšený počet prihlásení trvalého pobytu od vyhlásenej kampane,“ povedala hovorkyňa mestskej časti Bratislava-Ružinov Jana Pôbišová. Podobne sú na tom aj bratislavské mestské časti Dúbravka a Karlova Ves.

„Spolupracujeme s bratislavskými mestskými časťami a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. V súčasnosti ešte nemáme výsledky,“ zhrnula hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

V súčasnosti má trvalý pobyt v meste približne 450-tisíc obyvateľov, bez trvalého pobytu v ňom žije približne 200-tisíc ľudí. Cieľom kampane je motivovať ľudí, aby si v meste, v ktorom žijú a pracujú, nahlásili trvalý pobyt. Motiváciou pre ľudí bez trvalého pobytu v Bratislave môže byť zdravotná starostlivosť, miesta v materských školách, sociálne služby i vylepšená mestská hromadná doprava. Najbližšie sčítanie ľudí bude v roku 2021.

„Mestská časť Bratislava-Karlova Ves nezaznamenala v posledných mesiacoch rapídny nárast prihlásení k trvalému pobytu,“ spomenul Miroslav Špejl z referátu komunikácie s médiami karloveského miestneho úradu. Vplyv kampane nepociťuje ani mestská časť Bratislava-Dúbravka. Podľa hovorkyne mestskej časti Lucie Marcinatovej sa „čísla na trvalý pobyt v zásade nezmenili.“

Presné čísla poskytli bratislavské mestské časti Petržalka a Staré Mesto. Podľa štatistických údajov v období od 1. februára do 1. mája tohto roka sa na trvalý pobyt v Petržalke prihlásilo 748 osôb a v období od 2. mája do 2. augusta je to 990 osôb. „Myslíme si, že veľký podiel na tom má dokončovanie výstavby na Kopčianskej, Bosákovej a Zuzany Chalupovej, Slnečnice, a nie kampaň,“ poznamenala Silvia Vnenková z petržalského miestneho úradu.

Na trvalý pobyt v bratislavskom Starom Meste sa v máji prihlásilo 149 občanov, v júni 133 a v júli 143, informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

Na víkend odchádza 200-tisíc ľudí, ukázalo sčítanie

Počet ľudí, ktorí v Bratislave žijú bez trvalého pobytu, má mesto zo sčítania podľa SIM kariet v telefónoch ľudí. Analýzu vlani robila súkromná firma a počas prieskumu zistili, že v nedeľu večer príde do hlavného mesta približne 200-tisíc kariet a v piatok večer odídu. Podľa primátora Iva Nesrovnala by sa rozpočet mesta zvýšil o asi 60 miliónov eur, keby si všetci títo ľudia nahlásili v Bratislave trvalý pobyt. Kampaň je na informačných paneloch v meste i na internete.

Ohlasovanie trvalých pobytov v Bratislave má v kompetencii sedemnásť bratislavských mestských častí. Zaoberá sa nimi referát ohlasovne pobytu. Pre prihlásenie k trvalému pobytu musí záujemca predložiť platný občiansky preukaz, výpis z listu vlastníctva a pri maloletých do 18 rokov originál rodného listu. Nové občianske preukazy nevydáva mestská časť, ľuďom ich vydajú na pracovisku dokladov okresného riaditeľstva polície.

#trvalý pobyt #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk