Západné Slovensko môžu v noci opäť potrápiť búrky, na strednom bol výpadok prúdu

Západné Slovensko v noci zrejme opäť potrápia búrky. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa. Potrvá do rána. Stredným Slovenskom sa už prehnali intenzívne búrky a spôsobili výpadky elektriny v Pohorelej aj na Detve.

02.09.2018 21:12 , aktualizované: 22:10
debata

Meteorológovia očakávajú búrky aj trvalejší dážď, pri ktorých môže spadnúť 20 až 50 mm zrážok. Predpokladajú aj nárazový vietor. „Nárazy vetra pri búrkach môžu dosiahnuť rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ uvádzajú na webstránke.

Upozorňujú aj na vodné toky. „Je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ píšu meteorológovia.

Výstrahy platili počas dňa aj pre stredné a severné Slovensko, kde tiež mohli byť búrky. V tamojších okresoch mohlo spadnúť 20 až 40 mm zrážok.

Výpadky prúdu na strednom Slovensku

Stredným Slovenskom sa prehnali intenzívne búrky a spôsobili výpadky elektriny. Kritériá kalamity sa zatiaľ nenaplnili, ale niektorí obyvatelia zostanú bez prúdu najmenej do pondelka (3. 9.) rána.

Ako informoval Miroslav Gejdoš, hovorca žilinskej spoločnosti Stredoslovenská distribučná, počas dňa zaznamenali viacero porúch na vedeniach vysokého i nízkeho napätia. Tisícky odberateľov v Žilinskom a Banskobystrickom kraji to pocítili v podobe kratších alebo dlhších výpadkov. Na príčine boli najčastejšie prepätie, popraskané izolátory, potrhané vodiče a konáre na vedení.

„Situácia sa zatiaľ nepremenila v kalamitný stav a elektrikári ju majú pod kontrolou. Počasie je však stále premenlivé, preto sa nedá odhadnúť, čo prinesú nočné hodiny,“ konštatoval Gejdoš.

Problémy s dodávkou prúdu má aj obec Pohorelá v Breznianskom okrese, kde je v tomto čase odstavených 12 trafostaníc pre spadnuté stromy. O niečo horšie to podľa Gejdoša vyzerá v Detve, v mestskej časti Piešť. V tejto oblasti popadali vodiče vysokého napätia a ich oprava bude možná vzhľadom na situáciu a bezpečnosť až v pondelok.

„Distribučná spoločnosť využíva všetky potrebné kapacity na to, aby obnovila dodávku elektriny na všetkých odberných miestach, ale v niektorých prípadoch to bezpečnosť a okolnosti nedovoľujú tak rýchlo, ako by si sme si predstavovali,“ dodal Gejdoš.

debata chyba
Viac na túto tému: #dážď #SHMÚ #výstrahy