Petržalka zmení starostu, Bajan tento rok už kandidovať nebude

11.09.2018 16:23
Vladimír Bajan
Vladimír Bajan. Autor: ,

Po tohtoročných jesenných komunálnych voľbách bude mať bratislavská Petržalka nového starostu. Jej súčasný starosta Vladimír Bajan nebude už tento post obhajovať a po piatich volebných obdobiach, s prestávkou, končí na čele najväčšej bratislavskej mestskej časti. Svoje rozhodnutie odôvodňuje zdravotným stavom a tiež dezilúziou zo súčasného stavu spoločnosti. Kandidovať však chce na bratislavského mestského poslanca.

„Množstvo úspechov, ocenení, ale aj nezdarov a sklamaní. Množstvo ľudských príbehov, desiatky projektov, väčších či menších. Skúsenosti, ale aj frustrácia. Radosť i hnev. Som však hrdý na to, že som mohol byť aktívne pri tom, ako sa z Petržalky ako škaredého káčatka stala postupne sebavedomá labuť,“ uvádza Bajan vo svojom vyhlásení. Poukazuje pritom tiež na výsledok nedávneho prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa 90 percent Petržalčanov vyjadrilo, že je spokojných v tejto mestskej časti.

Neobhajovať post starostu označuje Bajan za jedno zo svojich najťažších rozhodnutí, avšak zdravotný stav je pre neho dôležitejší. „Ak svoju robotu nerobíte povrchne, ak to, o čo usilujete, beriete vážne, ak vám záleží na tom, čo spôsobíte svojim konaním, ak pri tom zanedbávate vlastnú životosprávu, asi to tak môže dopadnúť,“ zdôvodňuje jednu z hlavných príčin svojho rozhodnutia.

Druhým dôvodom je dezilúzia zo stavu, do ktorého sa spoločnosť za uplynulé roky dostala. Poukazuje na viaceré praktiky z parlamentnej politiky, ktoré sa dostali aj na komunálnu úroveň, kde sa podľa neho vytráca profesionalita, úcta a rešpekt, pokora či schopnosť dialógu. Kde sa konštruktívne riešenia hľadajú veľmi ťažko, a kde sa neriešia zásadné otázky ochrany životného prostredia, rozvoja dopravy alebo územného plánovania. Ľútosť zároveň vyjadril aj v súvislosti so vzťahom medzi hlavným mestom a mestskými časťami.

„Dovolím si poďakovať pri tejto príležitosti všetkým, ktorí mi verili, všetkým, ktorí mi pomáhali, ktorí o mne pochybovali,“ dodal Bajan. Post starostu Petržalky zastával najskôr v rokoch 1994 až 2005, opätovne zvolený bol v rokoch 2010 a 2014.

Do boja o kreslo starostu Petržalky sa už oficiálne zapojil miestny a mestský poslanec Ján Hrčka, aktivistka a niekdajšia dopravná inžinierka hlavného mesta Tatiana Kratochvílová, súčasný vicestarosta Ján Bučan a petržalská miestna poslankyňa a zároveň bratislavská viceprimátorka Ľudmila Farkašovská. Kandidovať bude aj miestna a mestská poslankyňa a zároveň podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Elena Pätoprstá, mestský i krajský poslanec Marian Greksa a aj miestny a mestský poslanec Oliver Kríž. Zabojuje tiež Tomáš Szmrecsányi, novinár na voľnej nohe a občiansky aktivista a tiež ďalší občiansky aktivista Miroslav Dragun.

#Bratislava #Petržalka #Vladimír Bajan #komunálne voľby 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku