Reakcia na brancov? Nitra plánuje rómske poriadkové hliadky

, 22.09.2018 08:52
branci
Hliadky brancov pri Dražovciach. Autor:

Nitra chce vytvoriť občianske poriadkové hliadky, ktoré budú dohliadať na verejný poriadok a spolupracovať s mestskou políciou.

Na tento projekt sa bude mesto usilovať získať financie z eurofondov. Hliadky majú pozostávať zo štyroch osôb, z toho dve musia byť z rómskej komunity. Členovia hliadky budú dostávať plat. Ako informovala radnica, náklady na projekt sú 196 293 eur, pričom mesto by ho spolufinancovalo piatimi percentami z celkových oprávnených výdavkov. Projekt je naplánovaný na 24 mesiacov v rokoch 2019 – 2020.

Úlohou hliadky bude dohliadať na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a upozorňovať na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie. Predchádzať má vzniku konfliktu v rámci marginalizovanej rómskej komunity a medzi väčšinovým obyvateľom a Rómami.

Kontrolovať bude pohyb a miesto stretávania sa maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách bez prítomnosti rodičov. Nahlasovať má nelegálne skládky a upozorňovať na zákaz vypaľovania trávy a zakladania ohňov na miestach, ktoré na to nie sú určené. Hliadka má byť nápomocná aj pri organizácii kultúrnych a športových podujatí.

Pripomeňme, že po nitrianskej mestskej časti Dražovce patrolovali v minulých dňoch Slovenskí branci, ktorí údajne „len“ chránia úrodu v záhradách. Zavolal ich mestský poslanec, jeho kolegovia však s týmito hliadkami nesúhlasia a hovoria o krízovom stave. Polícia tvrdí, že situáciu monitoruje.

#Nitra #občianske hliadky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku