Bratislava zažila Bielu noc, umenie do ulíc pritiahlo tisícky ľudí

30.09.2018 08:45
SR Biela noc festival umenie súčasné BAX
Snímka z medzinárodného multižánrového festivalu súčasného umenia Biela noc, ktorý už po štvrtý raz premenil centrum Bratislavy na magickú nočnú prechádzku súčasným umením. Autor: ,

Vojsť do pulzujúceho svetelného sveta na nádvorí Starej radnice, kresliť do vzduchu pomocou svetla alebo vyliezť na obrovskú pavučinu. To bola len malá ukážka toho, čo mohli v sobotu zažiť návštevníci bratislavskej Bielej noci na 44 umeleckých zastávkach.

„Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. Inštalácie pripravovali slovenskí aj svetoví umelci, programom návštevníkov predstavil 196 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov a dizajnérov.

Medzinárodný
		multižánrový festival
		súčasného...
Medzinárodný
		multižánrový festival
		súčasného...
+7Medzinárodný
		multižánrový festival
		súčasného...

Na viaceré atrakcie návštevníci čakali v radoch, väčšine to však neprekážalo. „Myslím si, že to bude stáť za to,“ povedala jedna z čakajúcich. Niektorí návštevníci povedali, že festival objavili náhodou, iní mali dopredu naplánované, čo chcú vidieť. „Chcem si pozrieť inštaláciu Stenu dáme preč a svetielka v Starej radnici,“ uviedla Klára zo Svätého Jura.

Počas festivalu vznikla na nábreží dočasná pešia zóna, rozsvietilo sa 8 000 svetelných bodov, 102 farebných kosoštvorcov a 238 neónových trubíc, nainštalovalo sa 52 textových balónov, 78 tancujúcich vreciek aj 168-metrový mrakodrap. Sobotňajší program vyvrcholil Afterparty v Novej Cvernovke. Niektoré inštalácie si návštevníci môžu pozrieť aj v nedeľu.

#Bratislava #Biela noc
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku