Finančník Tkáč chce pomôcť Devínu z nútenej správy. Čo reálne sleduje?

, 02.10.2018 11:15, aktualizované: 16:34
Devín, hrad
Ilustračné foto. Autor:

Finančník Patrik Tkáč chce pomôcť bratislavskej mestskej časti Devín dostať sa z nútenej správy, v ktorej je od roku 2005. Devínska samospráva už s finančníkom o tejto možnosti rokovala. Obe strany potvrdili, že na stole ešte nie je finálny návrh dohody.

Bratislavská mestská časť Devín sa má dostať z nútenej správy netradičným spôsobom. Peňažnú pomoc jej ponúkol finančník Patrik Tkáč, ktorý má v Devíne megalomanské sídlo a plány v oblasti vinárstva. Devín je v nútenej správe od roku 2005 a táto skutočnosť limituje rozvoj mestskej časti. Na druhej strane hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák upozornil, že splatenie dlhov samospráv súkromníkom alebo firmou nie je bežná ani samozrejmá vec, skôr ide o výnimočnosť.

Mestská časť i hlavné mesto, ktoré je nútený správca, by mali byť podľa Kaliňáka opatrní v tom, čo reálne sleduje táto ponuka na finančnú pomoc. „Samozrejme, celý proces musí byť v súlade s príslušnou legislatívou, ale nemenej dôležité je poznať ďalšie aspekty, ktoré môžu nasledovať po tejto forme finančného oddlženia,“ skonštatoval.

Devín aktuálne rokuje s Tkáčom o možnosti, že by finančník zaplatil miliónové dlhy mestskej časti a pomohol jej tak dostať sa z nútenej správy. Starostka Devína Ľubica Kolková, ktorá chce svoj post obhájiť aj v novembrových komunálnych voľbách, uviedla, že mestskej časti by pomohlo, ak by Tkáč zaplatil dlhy samosprávy vo výške zhruba piatich miliónov eur. Hoci by Devínu viaceré staré dlhy zanikli, vznikol by mu nový dlh voči finančníkovi. „Pri tom preliatí dlhu by však nastali podmienky, v ktorých by sme zo zákona nemuseli mať vyhlásenú nútenú správu. Bol by to záväzok v rámci nového zmluvného vzťahu s novým veriteľom a ten by sme dokázali aj reálne splácať,“ deklaruje starostka. Mestská časť podľa nej veľa možností, ako sa zbaviť nútenej správy, nemá.

Tkáč, ktorý žije v Devíne, tvrdí, že jeho možnosti pomôcť komunite sú o niečo väčšie, a tak ich chce v prospech mestskej časti aj využiť. Na druhej strane, verím, že nikto neočakáva, že dnes sám vyplatím dlh Devína vo výške vyše desiatich miliónov eur," povedal Tkáč. Z prvých rokovaní so zástupcami samosprávy vyplynula podľa neho predbežná dohoda, ako ďalej postupovať. Či tento návrh bude úspešný, závisí od viacerých faktorov. „Bude potrebné hovoriť s veriteľmi o hľadaní kompromisu. Dôležitá bude tiež súčinnosť štátu, ktorý by mal umožniť rozloženie záväzkov Devína do splátok. Dnes sme len na začiatku procesu,“ podotkol finančník.

Celkový záväzok Devína voči veriteľom bol ku koncu roka 2016 vo výške 10,6 milióna eur. Rokovaniami s veriteľmi počas minulého roka dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená. Devín však toľko peňazí nemá.

Do roku 2016 vyplatila mestská časť svojim veriteľom 119 462 eur. Ekonomické možnosti Devína však ani v najbližších rokoch neumožnia rýchlejšie splácanie záväzkov. Situácia je podľa samosprávy neriešiteľná, keďže pri doterajšom tempe splácania istiny neexistuje reálna možnosť oddlženia mestskej časti. Pôvodne chcel Devín, aby mu pomohlo mesto Bratislava. Magistrát hlavného mesta však uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované, či už po stránke finančnej legislatívy, kde primátor hovoril na túto tému s viacerými členmi vlády, ako aj v rovine dohody na úrovni samotného mesta, kde by sa na vyriešenie tohto problému vyžadoval konsenzus všetkých 17 mestských častí Bratislavy.

Devín je od roku 2005 v nútenej správe pre dlhy. Zadlžovanie mestskej časti sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.

#Patrik Tkáč #nútená správa #Devín #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

29,99
Sweet červené kvety srdiečka

Sweet červené kvety srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk