V Lekárovciach upratujú po víchrici, vláda obci dá pol milióna

Obec Lekárovce v okrese Sobrance, ktorou sa v stredu (3.10.) prehnala veterná smršť, bude mať k dispozícii 500 000 eur na úhradu škôd. Rozhodla o tom vláda Petra Pellegriniho (Smer) na svojom štvrtkovom výjazdovom rokovaní. Pôvodne sa malo uskutočniť v Sobranciach, pre mimoriadnu situáciu kabinet zasadal priamo v Lekárovciach. Ako informoval starosta Milan Örmezey, vyhlásili mimoriadnu situáciu a zatiaľ sumarizujú rozsah škôd a začínajú s odstraňovaním následkov.

04.10.2018 09:32 , aktualizované: 13:33
SR Lekárovce Vláda Výjazd Smršť Veterná KEX Foto: ,
Výjazdové rokovanie vlády, ktoré bolo vo štvrtok 4. októbra 2018 naplánované v Sobranciach, sa presunulo do neďalekých Lekároviec.
debata (9)

„Vláda prijala po dohode so starostom rozhodnutie, že okamžite vyčleňuje pre obec Lekárovce na úhradu škôd sumu do 500 000 eur s tým, že už zajtra (5.10., pozn.) bude presunutá záloha vo výške 300 000 eur na účet obce, aby starosta mohol okamžite sanovať potreby, ktoré tu pri tejto tragédii vznikli,“ uviedol po rokovaní vlády Pellegrini.

Ako povedal, z rezervy predsedu vlády je ochotný po dohode so starostom riešiť aj individuálne potreby občanov v prípade, že sa niekto dostane do zložitej sociálnej situácie, a to ak nemá poistený majetok, respektíve je v takej sociálnej situácii, že si nebude môcť dovoliť opraviť škody z vlastných prostriedkov.

„Všetky práce, ktoré sú momentálne vykonávané zo strany štátu v obci, to znamená Hasičského a záchranného zboru, armády, a všetky ďalšie úkony, ktoré je potrebné urobiť na verejnom majetku, budú následne hradené z prostriedkov štátneho rozpočtu a nejdú na účet obce,“ skonštatoval Pellegrini.

Starosta Lekároviec Milan Örmezey sa poďakoval všetkým zasahujúcim zložkám a obyvateľov vyzval, aby boli trpezliví. „Budeme sa snažiť čím skôr to dať do poriadku, ako obecný majetok, tak vlastnícke vzťahy s občanmi. Vyrovnajú si svoje veci, s tým, že im pomôžeme, ako budeme môcť,“ uviedol Örmezey s tým, že škody po veternej smršti zatiaľ vyčíslené nemajú.

„Je to jedna z najväčších obcí okresu Sobrance, je tu okolo 900 obyvateľov. Myslím si, že finančnú pomoc pocítia všetci obyvatelia, ako aj súkromné firmy a obecný úrad, ktorí majú škody po veternej smršti,“ doplnil prednosta Okresného úradu v Sobranciach Boleslav Lešo.

Strhnutá strecha rodinného domu  v obci...
Na snímke strhnutá strecha na jednom z...
+12Výjazdové rokovanie vlády, ktoré bolo vo...

Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer) uviedla, že v tejto súvislosti zriadili mimoriadny štáb a vyhlásili aj mimoriadnu situáciu. „Odnieslo približne 30 striech,“ spresnila s tým, že najviac poškodená je tá na obecnom a kultúrnom dome. Na pomoc prišla podľa jej ďalších slov 2. mechanizovaná brigáda a hasiči, na ceste je aj technika Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru z Humenného, aby pomocou žeriavu odstránili všetky plechové strechy, ktoré popadali z budov.

„Od stredy nám pomáhajú hasiči zo Sobraniec, Michaloviec a naši dobrovoľní hasiči. O pomoc sme požiadali aj armádu. Víchrica poškodila alebo celkom strhla strechy na približne tridsiatich objektoch. Občanom poskytneme fólie na dočasne prekrytie rodinných domov,“ povedal v telefonickom rozhovore starosta Örmezey. Dodal, že občania si musia pomôcť aj sami, lepšie budú na tom ľudia, ktorí majú dom poistený.

Podľa vyjadrenia starostu silný víchor strhával strechy, vyvracal stromy a poškodil aj rozvody. Škody na majetku utrpela aj obec, keď vietor strhol strechu na kultúrnom dome a ďalších objektoch.

Následky smršte pomáhajú odstraňovať aj vojaci z 22. mechani­zovaného práporu Michalovce. Na základe požiadavky krízového štábu Okresného úradu Sobrance do obce vyslali 40 profesionálnych vojakov aj s technikou. „Ozbrojené sily SR sú na pomoc občanom v rámci domáceho krízového manažmentu pripravené nepretržite,“ uviedla informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #mimoriadna situácia #Sobrance #veterná smršť