SHMÚ varuje pred závážnou smogovou situáciou v Hnúšti spôsobenou požiarom skládky

07.10.2018 09:59, aktualizované: 12:56

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred závážnou smogovou situáciou pre častice PM10 pre Hnúšťu v okrese Rimavská Sobota.

Informuje o tom na svojej webovej stránke.

Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z horiacej skládky odpadu," informujú meteorológovia, podľa ktorých možno vysoké koncentrácie PM10 očakávať v miestach zasiahnutých dymom z horiacej skládky.

Výstraha platí od nedeľného rána 04.00 h do odvolania. Hodnota prvého prekročenia prahu dosiahla v uvedenej lokalite 166 ug/m3, pričom v predchádzajúcich dňoch dosiahla priemernú dennú hodnotu 117 (5.10.) a 108 (6.10.) ug/m3 a maximálne denné hodnoty 366 resp. 357 ug/m3. SHMÚ varuje pred smogovou situáciou, ak je na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku prekročená priemerná denná hodnota PM10 nad 50 ug/m3

"K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy, uvádza SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti radí obmedziť čas pobytu a fyzické aktivity vonku a skrátiť vetranie obytných miestností.

Hasenie stále pokračuje

Niekoľko desiatok profesionálnych hasičov a členov dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) pokračuje aj v nedeľu v likvidácii požiaru skládky odpadu v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Na mieste totiž dochádza k opätovnému rozhoreniu ohnísk.

Ako uviedla Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, požiar likvidujú hasiči z Banskej Bystrice, Pliešoviec, Rimavskej Soboty, Hnúšte a členovia DHZ Klenovec, Teplý vrch, Hrachovo a Drienčany.

Skládka pri meste začala horieť v piatok (5. 10.) nadránom. Na plochu zasiahnutú požiarom navážali v piatok aj sobotu autá zeminu z neďalekej skládky.

#výstraha #smogová situácia #SHMÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Kytica čierny flower box oranžové kvety

Kytica čierny flower box oranžové kvety

29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk