SHMÚ varuje pred závážnou smogovou situáciou v Hnúšti spôsobenou požiarom skládky

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred závážnou smogovou situáciou pre častice PM10 pre Hnúšťu v okrese Rimavská Sobota.

07.10.2018 09:59, aktualizované: 12:56
debata

Informuje o tom na svojej webovej stránke.

Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z horiacej skládky odpadu," informujú meteorológovia, podľa ktorých možno vysoké koncentrácie PM10 očakávať v miestach zasiahnutých dymom z horiacej skládky.

Výstraha platí od nedeľného rána 04.00 h do odvolania. Hodnota prvého prekročenia prahu dosiahla v uvedenej lokalite 166 ug/m3, pričom v predchádzajúcich dňoch dosiahla priemernú dennú hodnotu 117 (5.10.) a 108 (6.10.) ug/m3 a maximálne denné hodnoty 366 resp. 357 ug/m3. SHMÚ varuje pred smogovou situáciou, ak je na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku prekročená priemerná denná hodnota PM10 nad 50 ug/m3

"K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy, uvádza SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti radí obmedziť čas pobytu a fyzické aktivity vonku a skrátiť vetranie obytných miestností.

Hasenie stále pokračuje

Niekoľko desiatok profesionálnych hasičov a členov dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) pokračuje aj v nedeľu v likvidácii požiaru skládky odpadu v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Na mieste totiž dochádza k opätovnému rozhoreniu ohnísk.

Ako uviedla Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, požiar likvidujú hasiči z Banskej Bystrice, Pliešoviec, Rimavskej Soboty, Hnúšte a členovia DHZ Klenovec, Teplý vrch, Hrachovo a Drienčany.

Skládka pri meste začala horieť v piatok (5. 10.) nadránom. Na plochu zasiahnutú požiarom navážali v piatok aj sobotu autá zeminu z neďalekej skládky.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ #výstraha #smogová situácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy