Zamestnanci dopravného podniku idú od utorka do štrajkovej pohotovosti

22.10.2018 13:23, aktualizované: 16:36

Odbory Autošofér vyhlasujú od utorka štrajkovú pohotovosť zamestnancov Dopravného podniku Bratislava a.s. (DPB). Novinárom to dnes pred vozovňou Jurajov dvor oznámil predseda odborov Jozef Hitka s tým, že zamestnanci začínajú so zbieraním podpisov na vyhlásenie ostrého štrajku, potrebujú ich 1 501. Zamestnanci DPB žiadajú vyššie mzdy, odpočinkové miestnosti pre vodičov, zaplatené sviatky či vyhovujúcejšie grafikony. Argumenty tejto odborovej organizácie považuje DPB, a.s. za zavádzajúce a z veľkej časti nepravdivé.

„Vyzývame zamestnávateľa DPB na rokovanie o splnení podmienok, ktoré boli stanovené,“ uviedol na mítingu zamestnancov dopravného podniku Hitka. Štrajková pohotovosť bude trvať minimálne dva mesiace.

Zamestnanci podľa Hitku žiadajú napríklad to, aby mali vodiči odpočinkové miestnosti. “Na konečných nie sú sociálne zariadenia a vodiči sa nemajú ani ako slušne najesť a urobiť si prestávku. Kde si majú rozložiť jedlo a kde môžu ísť na toalety?“ pýtal sa na mítingu predseda odborov. Zamestnanci tiež žiadajú, aby mali zaplatené sviatky. Podľa Hitku o tom hovorí kolektívna zmluva aj Zákonník práce. Ďalšou z podmienok, ktoré zamestnanci chcú, je čerpanie bonusov k príjmu. “Je pravda, že čerpanie bonusov je, ale majú ďalších dvadsať bodov, kde pri nesplnení čo i len jedného z nich, zamestnanec na ne nemá nárok,“ objasnil novinárom Jozef Hitka.

Nevyhovujúce grafikony aj mzdy

Zamestnancom tiež prekážajú nevyhovujúce grafikony. “Je veľmi veľa sťažností od cestujúcich, že vozidlá nejazdia podľa grafikonu. Neprihliada sa však na to, že vodiči musia jazdiť podľa nového cestného zákona 50-kilometrovou rýchlosťou a je oveľa viac dopravných zápch,“ uviedol Hitka. Zamestnanci DPB upozorňujú aj na slabú údržbu vozidiel. Ďalšou z podmienok odborov Autošofér je zvýšenie mzdy. “Zamestnávateľ podľa nás neprispôsobil mzdy vodičov ani dielenských pracovníkov trhu práce. Robí reklamu, že u nás vodič zarába 1 500 eur,“ povedal na margo platov v dopravnom podniku Jozef Hitka.

Zamestnancom prekáža aj nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, ktoré DPB dostáva od bratislavského magistrátu. “Podľa nás boli nákupy náhradných dielov značne predražené a dalo by sa to urobiť jednoduchšie, keby sa tieto náhradné diely kúpili priamo od výrobcu alebo prostredníctvom tendra,“ povedal predseda odborov Autošofér. Poslednou podmienkou, ktorú si zamestnanci DPB kladú, je nábor a prijímanie cudzincov. “Nemáme nič proti cudzím štátnym príslušníkom, ktorí tu pracujú. Ale podmienkou by mala byť znalosť slovenského jazyka,“ uzavrel na mítingu zamestnancov dopravného podniku Jozef Hitka.

Predseda odborov Autošofér DPB Bratislava nevylúčil, že zamestnanci pôjdu aj do ostrého štrajku. “Pokiaľ zamestnávateľ nebude ochotný s nami rokovať, tak túto možnosť vidíme ako reálnu," povedal Hitka.

Stanovisko DPB, a.s.

DPB, a.s. poskytol v reakcii na vyhlásenie odborov Autošofér stanovisko. Argumenty tejto odborovej organizácie považujú za zavádzajúce a z veľkej časti nepravdivé.

  • Priemerný plat vodičov autobusov dosiahol v období od januára do augusta 2018 – 1280 eur. Na dosiahnutie priemerného zárobku 1280 eur teda vodič odpracuje nadčasovú prácu v rozsahu priemeru DPB, a.s. a obdrží čistý príjem 950 eur, pričom mu nieje poskytnuté žiadne ďalšie mzdové zvýhodnenie.
  • Priemerná mzda vodičov v DPB, a.s. teda presahuje výšku priemernej nominálnej mesačnej mzdy v Bratislavskom samosprávnom kraji, ktorá bola v septembri 2018 – 1258 eur a prekračuje aj priemernú mzdu profesie v rámci celého národného hospodárstva.
  • DPB, a.s. zabezpečuje výpravu v plnom rozsahu len vozidlami, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné predpisy, pretože prioritou DPB, a.s. je bezpečná preprava cestujúcich.
  • DPB, a.s. chce zdôrazniť, že všetci vodiči, teda domáci, či zahraniční, muži aj ženy, majú v podniku rovnaké pracovné podmienky, odmieta diskrimináciu založenú na ľubovoľnom podklade.
  • DPB, a.s. neprevádzkuje žiadnu linku, na ktorej by nebola dostupnosť sociálneho zariadenia na jednej z konečných zastávok.
  • Náhrady za sviatky sú priznávané
#štrajk #Dopravný podnik Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku