Kunerad zrejme niekto podpálil

, 05.11.2018 16:56
kunerad, zámok
Na snímke Kaštieľ Kunerad v obci Kunerad pri Rajeckých Tepliciach (okres Žilina) po požiari, ktorý hasili hasiči od raňajších hodín v sobotu 20. októbra 2018. Autor: ,

V polovici októbra zničil secesný zámoček Kunerad oheň. Polícia požiar vyšetruje ako zločin poškodzovania cudzej veci. Zdá sa, že po treťom požiari sa už národnú pamiatku nepodarí obnoviť.

Polícia pracuje s verziou, že vyše storočný zámok, v ktorom mali oddychovať rakúsko-uhorskí cisári, niekto podpálil úmyselne. „Búrková činnosť nebola žiadna a budova bola neobývaná,“ spresnil riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak. Podľa žilinskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie.

Zámok po októbrovom
		požiari.
Interiér zámku po
		októbrovom
		požiari.
+7Zámok po októbrovom
		požiari.

Požiar hasičom nahlásili v sobotu 20. októbra krátko pred piatou ráno. S ohňom bojovalo 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. „Požiar strechy sa nám aj pomocou výškovej techniky podarilo lokalizovať až po 3,5 hodine, následne hasiči začali rozoberať strešnú konštrukciu a likvidovať lokálne ohniská,“ povedal na mieste požiaru Kapusniak s tým, že v budove sa zrútili stropy a má narušenú statiku.

Októbrový požiar bol v histórii zámku tretí. Po prvý raz ho plamene poškodili počas druhej svetovej vojny, pri druhom požiari v marci 2010 ani odborníci nezistili príčinu. Po tretí raz vzbĺkol krátko po ohlásení kontroly z pamiatkového ú­radu.

Lovecký zámok Kunerad patrí Slovenským liečebným kúpeľom. Stavbu pre grófa Balestréma dokončili v roku 1916 a pôvodne mal slúžiť na oddych cisárom Rakúsko-Uhorska a Nemecka. Do druhej svetovej vojny bol sídlom Balestrémovcov. V čase Slovenského národného povstania v ňom sídlil štáb II. partizánskej brigády M. R. Štefánika a pred koncom vojny ho Nemci vypálili. Krátko nato sa zámok dočkal rekonštrukcie a slúžil na liečebné účely. V roku 1996 sa v privatizácii dostal do súkromných rúk a začal chátrať. V súčasnosti sa špekuluje o tom, že by mal mať nového majiteľa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Žilina #Rajecké Teplice #požiar #polícia #kúpele #Kunerad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk