'Košický Bašternák' chcel spáliť 600 kg daňových dokladov, zasiahli kriminalisti

, 09.11.2018 14:48
klein
Doklady, ktoré chcel údajne Klein spáliť. Autor:

Kriminalisti z finančnej správy zaistili na dvoch miestach v Košiciach viac ako 600 kilogramov účtovných a daňových dokladov.

Na základe podozrenia zabránili ich spáleniu. Ako informovala hovorkyňa finančného riaditeľstva Ivana Skokanová, všetky účtovné doklady patrili spoločnostiam, ktoré boli personálne prepojené na jednu osobu a jej rodinných príslušníkov. Týkali sa viacerých zdaňovacích období a uložené boli v dvadsiatich vreciach. Dokopy išlo o účtovné doklady dvanástich obchodných spoločností. Pri zásahu sa v skladových priestoroch nachádzali správca objektu a jeden zamestnanec spoločnosti, oboch už vypočuli.

Doklady údajne patriace Gabrielovi Kleinovi.
Doklady údajne patriace Gabrielovi Kleinovi. Autor: Finančná správa SR

Podľa webu aktuality.sk ide o podnikateľa Gabriela Kleina, ktorý má figurovať v daňovej kauze za desiatky miliónov eur. Podľa medializovaných informácií mal cez fiktívne obchody vratky DPH, spolu malo ísť o 233 neoprávnených vratiek, pripraviť štát o 17,8 milióna eur.

Prepojenia sú kriminalistom známe

Podľa Aktualít sú v kauze zapletení aj exriaditeľ okresného daňového úradu v Košiciach Ivo Prokopič a jeho manželka Andrea. „Kleina s Prokopičom vyšetruje od roku 2009 špeciálna prokuratúra – pre podozrenie zo založenia zločineckej skupiny. Ani po deviatich rokoch však prípad nie je uzavretý,“ dodáva web.

Kriminalisti pokračovali v zásahu aj v iných priestoroch spoločností, ktoré boli prepojené s oficiálne nemenovaným podnikateľom. V nich zaistili ďalších 61 kusov šanónov s účtovnými a daňovými dokladov za viaceré zdaňovacie obdobia. V súčasnosti pokračuje analýza zaistených dokladov.

Ako dodala Ivana Skokanová, „tieto personálne prepojené spoločnosti nie sú finančnej správe neznáme“. V týchto spoločnostiach za posledné roky spravila finančná správa niekoľko desiatok kontrol, viedla viaceré exekúcie a podala v tejto súvislosti viacero trestných oznámení. „Žiadne konkrétnejšie informácie nie je možné vzhľadom na daňové tajomstvo zverejniť,“ dodala Skokanová.

#Košice #Gabriel Klein
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku