Lesy SR porušili dohodu o obmedzenom výrube, upozorňujú bratislavskí starostovia

Štátny podnik Lesy SR porušil dohodu o koordinovanom a obmedzenom výrube v lesoch v Bratislave. Upozorňujú na to starostovia bratislavských mestských častí Karlova Ves - Dana Čahojová, Devín - Ľubica Kolková a Dúbravka - Martin Zaťovič. Pod pílami padlo podľa nich už množstvo zdravých stromov vo vzácnych lokalitách. Starostovia považujú postup štátnych lesov za neakceptovateľný, informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

22.11.2018 14:03 , aktualizované: 15:16
Koliba, výrub, stromy Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (9)

Starostka Čahojová sa spoliehala na citlivejší prístup zo strany Lesov SR. „Kompromis medzi ministerstvom pôdohospodárstva, podnikom Lesy SR a predstaviteľmi samospráv sa hľadal veľmi ťažko. Zdá sa, že sme sa tešili predčasne. Lesníci sa pustili do zdravých dubov. Ničenie zdravých lesov je neakceptovateľné a je potrebné ťažbu zastaviť,“ skonštatovala.

Ťažba prebieha v lesoch v okolí Devínskej Kobyly od októbra, lesníci však v týchto dňoch podľa starostov začali zasahovať aj vo vzácnych rekreačných lokalitách. Zástupcovia troch bratislavských mestských častí tvrdia, že Lesy SR rúbu viac ako 100-ročné vzácne a zdravé duby nad Karlovou Vsou, pri turistickom chodníku v katastri Devína. „Lesy nám sľúbili, že budú postupovať citlivejšie, no sľub nedodržali. Som presvedčená, že bratislavské lesy by mala priamo spravovať organizácia Mestské lesy v Bratislave, aby sa k stromom v okolí hlavného mesta pristupovalo mimoriadne citlivo,“ uviedla starostka Kolková.

Zásah ministerky

Od začiatku roka sa odborná verejnosť a občania stretávali s lesníkmi na rokovaniach v skupine, ktorú zriadilo ministerstvo pôdohospodárstva. Doteraz podľa starostov k žiadnej systémovej dohode nedošlo. „Ministerka Gabriela Matečná v júni odporučila Lesom SR pozastaviť úmyselnú ťažbu a vypracovať štúdiu na posúdenie ich súčasného spôsobu hospodárenia s cieľom zmeniť ho tak, aby bol dôraz kladený na rekreačnú funkciu lesov,“ spresnil Heldes. Podľa jeho slov sa dohodli aj na tom, v ktorých lokalitách a v akom časovom období môžu lesníci uskutočniť ťažbu tak, aby nebola v rozpore s rekreáciou a ochranou prírody. „Dohodu lesníci niekoľko mesiacov dodržiavali, no aktuálne štátny podnik Lesy SR nerešpektuje ani odporúčania ministerky z ich vlastného rezortu,“ tvrdia zástupcovia mestských častí.

Nerúbali sme 100-ročné duby, išlo o obnovnú ťažbu, tvrdia Lesy SR

Štátny podnik Lesy SR odmieta tvrdenia starostov. Deklaruje, že v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica realizoval iba nevyhnutné kroky v rámci takzvanej obnovnej ťažby. Tá je podľa podniku dôležitá, aby bol les zdravý a plnil všetky svoje funkcie.

V posledných dňoch bol podľa Lesov SR realizovaný iba obmedzený, nevyhnutný zásah, nazývaný obnovná ťažba. Realizoval sa na obmedzenom území a je už ukončený. „Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

Mesto hľadá riešenie

Mesto Bratislava uviedlo, že v spolupráci s vládou aj odborníkmi dlhodobo hľadá spôsoby, ako zvýšiť ochranu prírodného bohatstva na jeho území a v blízkom okolí Bratislavy. „V 21. storočí les v okolí mesta už nesmie plniť hospodársku funkciu, ale oddychovú a rekreačnú,“ uviedol magistrát.

Pracovná skupina

Na účely hľadania ďalšieho postupu vo využívaní lesov v okolí Bratislavy bola zriadená pracovná skupina, v ktorej sú zastúpení zástupcovia občianskeho združenia Naše Karpaty, Lesov SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Štátnej ochrany prírody, hlavného mesta, ako aj Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. V súčasnosti bolo zadané vypracovanie štúdie, ktorú pripravujú experti z Technickej univerzity vo Zvolene. Tá má posúdiť dosahy realizácie opatrení programu starostlivosti o lesy na zabezpečenie rekreačnej funkcie lesov.

„Predpokladáme, že po vypracovaní štúdie by sa z hospodárskych lesov mali stať lesy osobitného určenia, dokonca s viacerými bezzásahovými zónami,“ povedal Michal Feik z MPRV SR. Ťažba dreva v lesoch v Bratislave a jej blízkom okolí je podľa neho pozastavená, až kým nebude vypracovaná štúdia. Výnimku v ťažbe však podľa neho tvoria sanácie chorôb a škodcov.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Lesy SR #výrub lesov