Vianočné trhy na Hlavnom námestí sú po požiari opäť otvorené

Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí v centre Bratislavy sú po stredajšom (28.11.) rozsiahlom požiari opäť otvorené. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

29.11.2018 12:19 , aktualizované: 15:00
debata (4)

„Stánky sú opäť otvorené a pokračujú v súlade s riadnymi otváracími hodinami,“ informuje bratislavský magistrát. Stánky predávajúce občerstvenie sú otvorené od 10. do 22. hodiny, stánky s vianočnými darčekmi a charitatívne stánky budú otvorené do 20. hodiny.

Na Hlavnom námestí v Bratislave vypukol v stredu po 15.30 h v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu. Zranila sa jedna osoba. Škodu predbežne odhadujú na viac ako 200 000 eur. Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Policajný vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Video

Hlavné mesto pre uviedlo, že stánok, v ktorom vypukol požiar, nebol súčasťou mestských vianočných trhov. S magistrátom nemali podľa hovorkyne Bratislavy Zuzany Onufer majitelia stánku podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva.

„Zhorený stánok stál na súkromnom pozemku, a teda mesto na jeho fungovanie nemalo dosah. Stánok sčasti zasahoval aj do pozemku mesta, na čo bol majiteľ 22. novembra pracovníkmi mesta upozornený a vyzvali ho na posunutie, respektíve odstránenie, stánku z pozemku mesta,“ uviedla. Minulý rok magistrát pre zasahovanie stánku do pozemku mesta udelil tomu istému majiteľovi pokutu 1000 eur. Mesto tvrdí, že stánky na vianočných trhoch, ktoré majú riadnu nájomnú zmluvu s hlavným mestom, majú v zmluve povinnosť dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy.

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo nerozumie, ako mohol na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí fungovať stánok, ktorý nebol ich súčasťou a jeho majitelia nemali podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva.

„Predpokladám, že to, ako mohlo prísť k takémuto fatálnemu zanedbaniu povinností mesta, jeho súčasné vedenie čo najskôr vysvetlí,“ uviedol Vallo, ktorý vedenie hlavného mesta po primátorovi Ivovi Nesrovnalovi preberie 7. decembra.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #matúš vallo