Števčík na poslednú chvíľu podpísal 'územko' pre Eurovea 2. Aufrichtová: Utajoval informácie

Bývalý starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík podpísal ku koncu svojho volebného obdobia územné rozhodnutie pre projekt Eurovea II, v rámci ktorého má na ľavom brehu Dunaja vyrásť prvý mrakodrap v Bratislave. Súčasná šéfka samosprávy Zuzana Aufrichtová ho v tejto súvislosti kritizuje za čas podpísania rozhodnutia, ako aj za utajovanie informácií.

10.12.2018 13:44 , aktualizované: 18:10
debata (6)

„Územné rozhodnutie o umiestnení stavby zásadného charakteru pre rozvoj Bratislavy, rozhodnutie o mestotvornej zástavbe, ktorá je kontroverznou témou, podpísal exstarosta 16 dní po prehratých voľbách. Sedem dní pred definitívnym odovzdaním starostovského kresla,“ uviedla v pondelok na brífingu Aufrichtová.

Tej sa nepozdáva, že o tomto kroku k tak závažnej téme ju Števčík neinformoval na žiadnom zo stretnutí súvisiacich s preberaním úradu. Rozhodnutie bolo podľa nej zverejnené na úradnej tabuli 5. decembra, teda osem dní po jeho podpísaní, deň po ustanovujúcom zastupiteľstve, kde bývalý starosta novej šéfke odovzdal oficiálne úrad. Nová starostka hovorí o utajovaní závažných informácií.

„Pán starosta bez mandátu na ďalšie obdobie nemal problém podpísať rozhodnutie k zámeru, ktorý má dopad na Bratislavu. Napriek tomu konzultoval so mnou rozsahom a dopadom na Bratislavu neporovnateľne menší zámer a rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby pre herečku Táňu Pauhofovú, ktoré nemal odvahu podpísať,“ poznamenala Aufrichtová, podľa ktorej boli zároveň podozrivé aj okolnosti a praktiky, za ktorých bolo celé rozhodovanie odstúpené Ružinovu, ktorému územie prislúcha vo výraznejšej miere, a ktorý toto rozhodnutie kritizoval o prenesení na stavebný úrad v Starom Meste.

Ďalšie stanovisko je pripravená starostka k tejto téme vydať až po preštudovaní celého spisu, ku ktorému sa zatiaľ vraj nedostala. Ubezpečuje, že stavebný úrad bude v celom konaní postupovať v zmysle zákona a so zreteľom na verejný záujem.

Územné rozhodnutie zatiaľ právoplatné nie je, plynie odvolacia lehota. V prípade, ak sa niekto z účastníkov konania odvolá, je Staré Mesto pripravené preveriť zákonnosť podpísania územného rozhodnutia. Plánuje tiež rokovanie s primátorom Matúšom Vallom, nastupujúcim starostom Ružinova Martinom Chrenom i stavebníkom. Na otázku, či súhlasí s mrakodrapom, Aufrichtová odpovedala, že problém nie je definovaný výškou, ale kvalitou života, verejným záujmom či neskolabovaním dopravy. Sama však zároveň priznala, že keď si preštuduje spis, nie je vylúčené, že by sama územné rozhodnutie podpísala.

Radoslav Števčík Foto: SITA, Marko Erd
števčík Radoslav Števčík

Števčík obvinenia odmieta

Bývalý starosta obvinenia z utajovania informácií odmieta a dôrazne sa voči nim ohradzuje. „Informoval som ju o všetkom, čo ju čaká v nasledujúcich dňoch a týždňoch v úrade. Pre krátkosť času som ju nemohol informovať o rozhodnutiach, ktoré som urobil pred voľbami či po voľbách,“ uvádza Števčík v stanovisku, ktoré poskytol TASR. Krátkosť času zapríčinili podľa neho meškanie starostky na stretnutie, na ktorom jej mal odovzdať agendu, a jej príchod na úrad iba 15 minút pred minulotýždňovým ustanovujúcim zastupiteľstvom.

Za nepravdivé označuje aj údajné konzultovanie rozhodnutia o dodatočnom stavebnom povolení pre známu slovenskú herečku. „Hovoril som s ňou o plánovanej výstavbe na Drotárskej ceste, kde stavebné konanie trvá a obyvatelia z okolia sa formou petície vyslovili proti,“ poznamenal Števčík.

Na margo územného rozhodnutia pre projekt Eurovea 2 skonštatoval, že je zákonné, rešpektuje obmedzenia chrániace verejný záujem a neohrozuje ho. „Je architektka a urbanistka, takže najskôr by si mala preštudovať samotné rozhodnutie, ako aj spis, kým vysloví nejaký odborný alebo politický názor,“ podotkol Števčík, podľa ktorého je názor na stavbu na súkromnom pozemku jedna vec a zákonné možnosti a kompetencie sú druhá vec. Zároveň poznamenal, že na podpísanie rozhodnutia v rámci odborného konania oprávnenie mal. „Mandát starostu sa nekončí voľbami, ale dňom odovzdania úradu, dovtedy je jeho povinnosťou zabezpečiť fungovanie úradu,“ dodal Števčík.

Riešenie verejných priestorov má na starosti...
Rozšírenie Eurovey bolo súčasťou dlhodobého...
+2Riešenie verejných priestorov má na starosti...
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Eurovea #Radoslav Števčík