Bratislava vyhlási architektonickú súťaž pre Kamenné námestie a Námestie SNP

17.12.2018 17:27
Kamenné námestie, Bratislava, Deň pre námestie
Kamenné námestie v Bratislave. Autor:

Hlavné mesto v prvých mesiacoch budúceho roka vyhlási architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP v Bratislave. Magistrát chce zároveň pokračovať v rýchlych a nenákladných zmenách, aby eliminoval "anarchiu", ktorá podľa bratislavského primátora Matúša Valla vládne v tomto priestore centra mesta.

Mesto bude postupovať na základe analýz a pozbieraných dát Projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor. „Na týchto námestiach sa dokopy nachádza 61 rôznych typov objektov a mobiliáru. Z toho je 16 rôznych druhov kvetináčov, sedem rôznych druhov odpadkových košov, päť rôznych druhov cyklostojanov, sedem rôznych druhov sedenia a 13 rôznych druhov zábran, osem druhov informačných tabúľ a päť druhov kioskov,“ priblížil Vallo. Deklaruje, že okrem vyhlásenia súťaže chcú realizovať v tomto priestore centra mesta rýchle zmeny v pomerne krátkom čase. Zjednotiť plánujú napríklad exteriérový mobiliár.

Zástupcovia projektu Živé námestie tvrdia, že je potrebné vypísať architektonicko-urbanistickú súťaž návrhov, ktoré budú mať legitimitu riešiť zásadné a komplexné otázky. „Medzi tie bude patriť pamätník SNP, kaplnka sv. Jakuba, povrchy, nové funkcie, statická a dynamická doprava a ďalšie. Výsledkom by malo byť definovanie nových funkcií námestí a ich realizácia,“ uviedli na svojom webe.

Bývalé vedenie mesta už v auguste začalo s postupnou revitalizáciou zanedbaného Kamenného námestia. Prvým a dôležitým krokom jeho obnovy bolo odstránenie nelegálnych stánkov, ktoré roky odolávali úradom a boli prekážkou obnovy. Samospráva sa pustila do prác zameraných na odstránenie asfaltu, demontáž starých lavičiek a betónových nádob pre rastliny. Do konca jesene mala osadiť samozavlažovacie kvetináče, nové lavičky s individuálnym sedením, trávnaté povrchy, zeleň a pribudnúť malo aj nové osvetlenie. V budúcom roku naplánovalo bývalé vedenie druhú etapu obnovy, v rámci ktorej sa počíta s novým povrchom námestia a vyriešením priestoru súčasného parkoviska.

Živé námestie je spoločným projektom Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Spolupracujú na ňom aj architektonické štúdio 2021 a Laboratórium architektúry krajiny. Na projekte participovalo hlavné mesto. Konzultácie poskytli aj ďalší odborníci, obyvatelia i návštevníci mesta. Projekt navrhuje zjednotenie a revitalizáciu Námestia SNP a Kamenného námestia, uprednostnenie chodcov, celoročné a sezónne sedenie, nové detské ihrisko, obmedzenie parkovania áut a regulovanú doprava, sociálnu kontrolu či lokálnu správu.

#Námestie SNP #matúš vallo #Kamenné námestie #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag ružové kvety

Flower bag ružové kvety

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk