Bratislava vyhlási architektonickú súťaž pre Kamenné námestie a Námestie SNP

Hlavné mesto v prvých mesiacoch budúceho roka vyhlási architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP v Bratislave. Magistrát chce zároveň pokračovať v rýchlych a nenákladných zmenách, aby eliminoval "anarchiu", ktorá podľa bratislavského primátora Matúša Valla vládne v tomto priestore centra mesta.

17.12.2018 17:27
Kamenné námestie, Bratislava, Deň pre námestie Foto:
Kamenné námestie v Bratislave.
debata (7)

Mesto bude postupovať na základe analýz a pozbieraných dát Projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor. „Na týchto námestiach sa dokopy nachádza 61 rôznych typov objektov a mobiliáru. Z toho je 16 rôznych druhov kvetináčov, sedem rôznych druhov odpadkových košov, päť rôznych druhov cyklostojanov, sedem rôznych druhov sedenia a 13 rôznych druhov zábran, osem druhov informačných tabúľ a päť druhov kioskov,“ priblížil Vallo. Deklaruje, že okrem vyhlásenia súťaže chcú realizovať v tomto priestore centra mesta rýchle zmeny v pomerne krátkom čase. Zjednotiť plánujú napríklad exteriérový mobiliár.

Zástupcovia projektu Živé námestie tvrdia, že je potrebné vypísať architektonicko-urbanistickú súťaž návrhov, ktoré budú mať legitimitu riešiť zásadné a komplexné otázky. „Medzi tie bude patriť pamätník SNP, kaplnka sv. Jakuba, povrchy, nové funkcie, statická a dynamická doprava a ďalšie. Výsledkom by malo byť definovanie nových funkcií námestí a ich realizácia,“ uviedli na svojom webe.

Bývalé vedenie mesta už v auguste začalo s postupnou revitalizáciou zanedbaného Kamenného námestia. Prvým a dôležitým krokom jeho obnovy bolo odstránenie nelegálnych stánkov, ktoré roky odolávali úradom a boli prekážkou obnovy. Samospráva sa pustila do prác zameraných na odstránenie asfaltu, demontáž starých lavičiek a betónových nádob pre rastliny. Do konca jesene mala osadiť samozavlažovacie kvetináče, nové lavičky s individuálnym sedením, trávnaté povrchy, zeleň a pribudnúť malo aj nové osvetlenie. V budúcom roku naplánovalo bývalé vedenie druhú etapu obnovy, v rámci ktorej sa počíta s novým povrchom námestia a vyriešením priestoru súčasného parkoviska.

Živé námestie je spoločným projektom Aliancie Stará Tržnica a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Spolupracujú na ňom aj architektonické štúdio 2021 a Laboratórium architektúry krajiny. Na projekte participovalo hlavné mesto. Konzultácie poskytli aj ďalší odborníci, obyvatelia i návštevníci mesta. Projekt navrhuje zjednotenie a revitalizáciu Námestia SNP a Kamenného námestia, uprednostnenie chodcov, celoročné a sezónne sedenie, nové detské ihrisko, obmedzenie parkovania áut a regulovanú doprava, sociálnu kontrolu či lokálnu správu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Kamenné námestie #Námestie SNP #matúš vallo