V hlavnom meste už minulý rok spustili novú petíciu za zákaz hazardu v meste s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti. Iniciovala ju poslankyňa Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Rattajová. Primátor však avizuje spustenie ďalšej novej „mestskej“ petície. „Reguláciu hazardu nemá samospráva v rukách, musíme pristúpiť k ďalšej petícii,“ uviedol. Na to, aby bola petícia za zákaz hazardu úspešná, je potrebné najprv získať podpisy od 15 percent dospelých Bratislavčanov.
Vallo priznáva, že ani vyzbieranie potrebného počtu podpisov neznamená, že bude petícia úspešná. Ako tvrdí, podľa zákona je pre platnosť petície potrebné zdôvodniť, že v súvislosti s hraním hazardných hier sa v meste narúša verejný poriadok. „Žiadny iný dôvod pre vydanie takého VZN zákon nepozná. Narúšanie verejného poriadku alebo zvýšená kriminalita v súvislosti s herňami či automatmi však nie sú také významné faktory, aby samy o sebe boli dôvodom na zákaz hazardu,“ vysvetlil. Negatívne dôsledky hazardu však vidí v závislostiach, v dosahoch na rodiny hráčov, sekundárnej kriminalite spôsobenej dlhmi, ale aj v tom, že herne vytvárajú v meste „mŕtve“ zóny. Vallo spolu s ďalšími primátormi krajských miest od ministerstva financií žiadajú, aby pripravilo takú novelu, ktorá umožní samosprávam rozhodnúť sa, či chcú, alebo nechcú na svojom území herne či kasína, a aby na toto rozhodnutie nebola potrebná petícia občanov.
Asociácia zábavy a hier (AZAH) tvrdí, že novela ako celok je nastavená najregulačnejšie, ako kedy voči hazardu bola. V spustení petície preto nevidí význam. „Situácia je stabilná, herní ubúda. Nemyslíme si, že by mali ľudia enormný záujem podpisovať petície proti hazardu,“ povedala hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová.
Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustil v máji 2015 primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, platných bolo 98.118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.