Plasty znečistili vodnú nádrž Ružín

, 25.01.2019 13:04
Ruzin odpad cistenie SVP 01
Okrem plastov sa v nádrži Ružín a na brehoch objavil aj nábytok či pneumatiky. Autor: ,

Odpad je dlhodobým problémom vodnej nádrže Ružín pri Košiciach. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pravidelne každý rok čistí túto vodnú stavbu, kde sa sústreďuje smetie pri brehoch a najmä pri priehradnom múre, od roku 2013.

V minulom roku SVP v spolupráci s rybármi, ochranármi či dobrovoľníkmi vyzbieral viac ako 700 ton odpadu z čoho takmer polovicu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše.

"Náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu predstavovali takmer 400-tisíc eur. Všetky tieto prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,“ uviedol Marián Bocák, hovorca SVP.

Okrem plastov sa v nádrži Ružín a na brehoch...
Okrem plastov sa v nádrži Ružín a na brehoch objavil aj nábytok či pneumatiky. Autor: Robo Hakl, Pravda

Vodohospodárska spoločnosť v rokoch 2013 až 2015 čerpala čiastočne financie z environmentálneho fondu ministerstva životného prostredia, investovala dokopy 520-tisíc eur a odstránila viac ako 3000 ton odpadu. Odvtedy čistí vodnú stavbu Ružín, ktorá slúži prioritne pre zásobovanie vodou pre priemysel a protipovodňovú ochranu, z vlastných zdrojov.

„Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku pohybujú medzi 50– až 80-tisíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie. Podobný problém s plastovým odpadom na vodných stavbách či v riekach je všade na Slovensku,“ dodal Bocák.

Koncom roka 2016 sa z vodnej plochy vyzbieralo 600 kubických metrov smetia, čo predstavuje zhruba 100 plne naložených nákladných automobilov. Okrem plastov sa v nádrži a na brehoch objavil aj nábytok či pneumatiky. Komunálny odpad pochádza prevažne z nelegálnych skládok a do vodnej nádrže sa dostáva z Hornádu a Hnilca.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Košice #znečistenie riek #Ružín #plastový odpad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku