V minulom roku SVP v spolupráci s rybármi, ochranármi či dobrovoľníkmi vyzbieral viac ako 700 ton odpadu z čoho takmer polovicu tvoril plastový odpad, najmä PET fľaše.
"Náklady na odstránenie a likvidáciu odpadu predstavovali takmer 400-tisíc eur. Všetky tieto prostriedky mohli byť použité na opravy vodných stavieb, spriechodňovanie migračných bariér či protipovodňovú ochranu obyvateľov,“ uviedol Marián Bocák, hovorca SVP.

Vodohospodárska spoločnosť v rokoch 2013 až 2015 čerpala čiastočne financie z environmentálneho fondu ministerstva životného prostredia, investovala dokopy 520-tisíc eur a odstránila viac ako 3000 ton odpadu. Odvtedy čistí vodnú stavbu Ružín, ktorá slúži prioritne pre zásobovanie vodou pre priemysel a protipovodňovú ochranu, z vlastných zdrojov.
„Náklady na čistenie sa len pri tejto jednej vodnej stavbe v bežnom roku pohybujú medzi 50– až 80-tisíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie. Podobný problém s plastovým odpadom na vodných stavbách či v riekach je všade na Slovensku,“ dodal Bocák.
Koncom roka 2016 sa z vodnej plochy vyzbieralo 600 kubických metrov smetia, čo predstavuje zhruba 100 plne naložených nákladných automobilov. Okrem plastov sa v nádrži a na brehoch objavil aj nábytok či pneumatiky. Komunálny odpad pochádza prevažne z nelegálnych skládok a do vodnej nádrže sa dostáva z Hornádu a Hnilca.