Košická radnica sa sporí s vodárňami

Mestu Košice sa nedarí dohodnúť s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou. Aj napriek tomu, že mesto je najväčším akcionárom vodární.

29.01.2019 12:00
debata (2)

Košice vlastnia 20,44 percenta akcií vodární a sú tak najväčším akcionárom. Spor sa týka zastúpenia mesta v orgánoch spoločnosti. Mestskí poslanci ešte začiatkom decembra schválili uznesenie, aby bol do predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) vymenovaný primátor mesta Jaroslav Polaček a do dozornej rady jeho námestník Marcel Gibóda. Vymeniť mali predošlého viceprimátora Martina Petruška a bývalého poslanca Igora Sidora.

Vodári poslali v polovici januára na radnicu list, podľa ktorého primátor nemôže byť zvolený za člena predstavenstva, pretože by tak bol porušený zákaz konkurencie. „Dozorná rada ešte 28. decembra 2018 odvolala z funkcie člena predstavenstva Martina Petrušku. Zistila, že Jaroslav Polaček je štatutárnym orgánom spoločnosti ODPADservis a ODPADservis + 3Z," píšu vodári. A tieto spoločnosti majú podobný predmet podnikania v oblasti nakladania s odpadmi ako VVS. Magistrát však tvrdí, že primátor Polaček sa notárskou zápisnicou vzdal všetkých funkcií, ktoré vyplývajú z jeho doterajšej podnikateľskej činnosti ešte pred zasadnutím Dozornej rady VVS. Vodárne však oponujú, mesto im nič neoznámilo a dozorná rada vychádzala z verejne prístupných informácií. A hneď aj dodali, že vymenovanie námestníka Gibódu majú v pláne až na riadnom valnom zhromaždení.

Primátor Polaček nesúhlasí s obštrukciami pri výmenách členov štatutárnych orgánov zastupujúcich Košice a vyzval predsedu predstavenstva VVS Stanislava Hrehu, aby zvolal mimoriadne valné zhromaždenie. Zároveň oslovil aj predsedu dozornej rady a požiadal o jej zvolanie, kde by sa na zasadnutí malo prerokovať jeho zvolenie do funkcie podpredsedu predstavenstva VVS.

„VVS pohŕda uznesením mestského zastupiteľstva a nerešpektuje ani rozhodnutie voličov,“ skonštatoval Polaček. Vodárne však trvajú na tom, že z ich strany nedošlo k žiadnym obštrukciám. „VVS do dnešného dňa neobdržala žiaden nový návrh mesta na zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia alebo opätovný návrh mesta Košice adresovaný dozornej rade na zvolenie Jaroslava Polačeka do funkcie podpredsedu predstavenstva,“ dodávajú v stanovisku VVS.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #radnica #akcionári #vodárenská spoločnosť