Poisťovňa pripravuje obnovu požiarom zničenej budovy na Hlavnom námestí v Bratislave

Historickú budovu na bratislavskom Hlavnom námestí, ktorú koncom novembra 2018 poškodil požiar, obnovia. Majiteľ objektu, poisťovňa Kooperativa už pripravuje projekt rekonštrukcie fasády i interiéru, ktorý bude následne predložený na schválenie kompetentným orgánom. Potvrdila to hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová. Presný termín spustenia prác zatiaľ známy nie je.

29.01.2019 13:51
debata

„Aktuálne je v procese produkcia prekrytia poškodenej časti budovy a jej oplotenie. S obnovou, respektíve s čistením fasády tejto historickej budovy môžeme začať neskôr, ako sme plánovali, z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok, keďže počas mrazov by mohlo dôjsť k jej ešte väčšiemu poškodeniu,“ spresnila Nosková Illášová.

Proces obnovy tejto národnej kultúrnej pamiatky rieši poisťovňa v súčinnosti s bratislavským magistrátom a Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave. Kooperativa deklaruje, že postupuje systematicky v súlade s možnosťami obnovy národnej kultúrnej pamiatky a obnovy chránených prvkov. „V prípade nevyhnutnosti reštaurovania zničených chránených prvkov budú prvky odborne reštaurované a ošetrené,“ podotkla hovorkyňa. Celkové očakávané náklady na obnovu budovy nespresnila.

Na Hlavnom námestí vypukol 28. novembra 2018 popoludní na vianočných trhoch v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu. Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Zranila sa pri ňom jedna osoba. Škodu v tom čase predbežne odhadli na viac ako 200.000 eur. Tento stánok však nebol podľa magistrátu súčasťou vianočných trhov hlavného mesta. Majitelia stánku nemali podľa samosprávy podpísanú nájomnú zmluvu s mestom a ani nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. Polícia začala krátko po udalosti trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.

VIDEO: Pozrite sa, ako to vyzeralo na bratislavských vianočných trhoch po požiari Na Hlavnom námestí. (TV Pravda, 29. 11. 2018)

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Hlavné námestie