VIDEO: Kedy a kam zmizli z Trenčianskeho múzea zbrane? Niektoré sú ešte funkčné

, 11.02.2019 12:25, aktualizované: 16:30

Z Trenčianskeho múzea sa stratilo najmenej 248 zbraní. Pušky, samopaly, revolvery, guľomet, halapartne... Škoda môže dosiahnuť až šesťciferné číslo. Nikto pritom nevie, kedy a kam zmizli historické zbrane. Vedenie múzea však podalo trestné oznámenie nielen pre krádež, ale aj pre možné nedovolené ozbrojovanie.

Revízia, ktorá trvala dva roky, odhalila, že z múzea jednoducho zmizli najmä zbrane z 19. a 20. storočia, ale aj kusy, ktoré sa datujú na prelom stredoveku a novoveku. „Chýba nám 84 pušiek, 14 revolverov, guľomet, podstavec na guľomet, niekoľko sečných zbraní,“ hodnotí vedúci revíznej komisie Libor Bernát.

„Z múzea zmizli hodnotné súčasti hmotného kultúrneho dedičstva,“ potvrdzuje zástupca riaditeľa Tomáš Michalík. Dodáva, že po revízii podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z odcudzenia zbierkových predmetov, „Je vysoko pravdepodobné, že niektoré zbrane môžu byť funkčné, minimálne po určitej úprave môžu byť funkcie schopné. Preto sme podali trestné oznámenie aj pre podozrenie z nedovoleného ozbrojovania,“ vysvetľuje Michalík.

Libor
		Bernát ukazuje ako mali v múzeu
		evidované...
Z tejto
		budovy Trenčianskeho múzea v
		Trenčíne...
+3Karabína - francúzska
		puška z roku 1892,
		dlhá...

Netrúfa si však povedať, ktorá zo zbraní je najcennejšia. Podľa vedúceho oddelenia odborných činností Trenčianskeho múzea Vladimíra Pinďáka stratili sa orientálne sečné zbrane vykladané kosťou či perleťou. „Do zbierok sme ich získali zo zaniknutých kúrií, niektoré nám poskytli zberatelia. Tie najvzácnejšie kúsky boli vystavené na Trenčianskom hrade. V depozitári skončili tie, ktoré neboli také hodnotné, prípadne tie, pre ktoré sme nemali miesto. Určite by však bol o ne veľký záujem na čiernom trhu,“ pokračuje Pinďák.

Zriaďovateľom Trenčianskeho múzea je župa. Od nástupu nového vedenia v roku 2014 sa začalo s revíziami väčšiny zbierok. Dohromady má ísť približne o 175-tisíc zbierkových predmetov. Podľa súčasného vedenia sa však kontroly pred rokom 2014 zrejme vôbec nerobili. Preto reálny počet a stav zbierok nesedí s internou evidenciou.

Podľa Michalíka ide možno o prvú revíziu militárií od povojnových čias. Aj preto podľa neho nemožno presne určiť čas, kedy sa zbrane stratili, resp. kedy boli ukradnuté. Súčasný stav môžu porovnávať len s databázou zbierkových predmetov z roku 2003, resp. z roku 2013, keď sa začalo s digitalizáciou vybraných zbierkových predmetov.

Chaos však nie je iba v zbierke zbraní. Aktuálne sa kontroluje numizmatická zbierka a zdá sa, že ani tá nedopadne veľmi dobre a už teraz sa hovorí, že ani mince nie sú kompletné. Polícia pritom už riešila krádež obrazu Miloša Alexandra Bazovského či modrotlače. Obžalobe za to čelí bývalá zamestnankyňa múzea. A práve ona zrejme bude figurovať v prípade stratených zbraní. Ako dodal Michalík, v jej počítači totiž našli fotografie zmiznutých militárií. „Keďže môže ísť o dlhšie časové obdobie, nechcem predbiehať. Je to skutočne len pracovná hypotéza, nemáme hodnoverné dôkazy, ktorými by sme vedeli prisúdiť toto ilegálne konanie určitej osobe,“ uzatvára zástupca riaditeľa.

Exriaditeľka tvrdí, že sa revízie robili

Podľa bývalej riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej nie je pravda, že revízie sa v minulosti nerobili. „Pri zbraniach sa museli robiť odborné revízie, pretože polícia i vojaci kontrolovali znefunkčnenie zbraní, uloženie zbraní a uloženie nábojov. Neviem, ako je to teraz, ale na to boli prísne normy a bolo to dosť kontrolované. Myslím, že odborník, ktorý mal na starosti zbrane, vie aj presne povedať, kedy sa robili,“ zdôraznila Babičová pre agentúru TASR.

Z Trenčianskeho múzea zmizli tieto zbrane

 • 84 pušiek a hlavní
 • 12 samopalov a 1 hlaveň
 • 1 guľomet a 1 ťažký guľomet DS-39
 • 1 podstavec na guľomet Hotchkiss vzor 1914
 • 6 signálnych pištolí
 • 14 revolverov
 • 21 perkusných pištolí
 • 7 automatických pištolí
 • 2 flobertkové pištole
 • 7 mečov
 • 4 nože, dýky a tesáky
 • 4 sekery
 • 4 halapartne
 • 3 palcáty
 • 58 šablí
 • 16 bodákov
 • 2 plynové masky
 • minimálne 63 nábojov

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok z denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#revízia #Trenčín #zbrane #Trenčianske múzeum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku