O prešovské komunitné centrá sa zaujímajú aj medzinárodní experti

27.03.2019 10:33

O energetickej efektívnosti či potrebách rómskych komunít rokovali v uplynulých dňoch s predstaviteľmi prešovskej radnice v Prešove zástupcovia Riadiaceho výboru iniciatívy takzvaných dobiehajúcich regiónov (Catching-up regions).

„Aj keď regióny východného Slovenska patria ešte stále medzi tie, ktoré sa rozvíjajú pomalšie, vďaka pomoci, ktorá je výsledkom aj takejto spolupráce medzi Svetovou bankou, Európskou komisiou a príslušnými samosprávnymi inštitúciami, vieme napredovať,“ povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová počas stretnutia so zástupcami Svetovej banky, Európskej komisie a ďalšími odborníkmi na tému regionálneho rozvoja.

Podľa hovorkyne Prešova Evy Peknušiakovej predstavitelia mesta prezentovali medzinárodnému tímu expertov základné ciele inteligentného rozvoja mesta Prešov takzvaného Smart City. Ako povedala, jedným z nich je napríklad zvýšenie kvality života a kvality podnikateľského prostredia v meste.

„Zámerom mesta je tiež zvýšenie efektivity, fungovania a snahou urobiť Prešov bezpečnejším, čistejším, energeticky úspornejším a schopným reagovať na spoločenské, ekologické či iné výzvy a potreby,“ vysvetlila hovorkyňa.

Ďalšou témou bola doprava v meste, v rámci ktorej by sa po schválení strategického dokumentu Masterplan mali začať zavádzať do praxe viaceré zmeny v celkovej cestnej infraštruktúre mesta. Diskutovalo sa aj o energetickom manažmente mesta Prešov a nízkouhlíkovej stratégii na jeho území a aktuálnou témou je aj odpadové hospodárstvo.

Tím medzinárodných aj domácich expertov sa stretol a diskutoval aj s pracovníkmi Odboru sociálnych služieb Mestského úradu Prešov i priamo s terénnymi sociálnymi pracovníkmi. "Hovorili o možnostiach riešení problémov marginalizovaných rómskych komunít v meste Prešov.

Sociálni terénni sa prostredníctvom realizovaných projektov, ako napríklad Program sekundárnej prevencie problémového správania či Národného projektu Podpora vybraných sociálnych služieb krízovej intervencie na komunitnej úrovni, snažia o sociálnu inklúziu marginalizovaných rómskych komunít," priblížila Peknušiaková.

„Ide o veľmi zložitú a komplexnú tému, ktorá pokrýva mnohé oblasti. Momentálne sa snažíme zmapovať, kto a aké konkrétne veci by mohol v tejto oblasti urobiť. Rokovania v tejto súvislosti máme rozbehnuté aj na národnej úrovni, aby sme mali istotu, že sa na riešenie tejto problematiky dajú čo najefektívnejšie využiť fondy z Európskej únie,“ dodal hlavný expert na územný rozvoj Svetovej banky Paul Kriss.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Prešov #Smart City #komunitné centrum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku