VIDEO: Papradňancov pred upálením zachránili partizáni, pripomenuli si to pochodom

, 08.05.2019 15:39

V Javorníkoch pri Považskej Bystrici si pripomenuli drámu z jari 1945, kedy partizáni zachránili dedinčanov pred fašistami. Pozrite si video z dnešného pochodu.

V Papradne dnes 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom, zorganizovali prvý pochod krásnymi zákutiami prírody patriacej k Papradnu. „Je to pochod slobody, ktorý sme zorganizovali preto, lebo keď odtiaľto utekali Nemci, zastavili sa tu a v humne na hornom konci začali zadržiavať našich ľudí, ktorí chodili do hôr a z hôr, lebo tam bývali. Zadržali tam okolo 40 až 70 ľudí. Bola tu aj partizánska skupina s krycím názvom Rodina, veliteľ bol ruský vojak a ten zorganizoval partizánov a zišli z hôr zachrániť ľudí. Nemci už mali v tom čase tri guľomety nastavené na humno a 20 litrov benzínu. Ľudí chceli najprv postrieľať a potom podpáliť. V humne neboli len starí ľudia, ale aj ženy a deti,“ povedal organizátor pochodu Alojz Španihel. Pochodu sa dnes zúčastnilo vyše sto dôchodcov, z ktorých najstarší mali 86 a 88 rokov. „Pochod sme zorganizovali z vďaky osloboditeľom a najmä mladej generácii chceme takto pripomenúť čo sa tu stalo,“ vysvetlil Španihel.

VIDEO: Pozrite si krátke video ako si nad Papradnom v Javorníkoch dnes pochodom pripomenuli udalosti z jari 1945.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#partizáni #pochod #1945 #fašisti #papradno
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku