VIDEO: Panel v Bardejove zavalil dvoch chlapcov

, 16.08.2019 12:06, aktualizované: 18:54

Betónový panel zavalil v piatok dopoludnia pri zosuve pôdy s kameňmi dve deti v lokalite sídliska Poštárka v meste Bardejov. Vyslobodiť ich museli hasiči. Jedno dieťa v bezvedomí previezol vrtuľník do Košíc, druhé skončilo v bardejovskej nemocnici. Ďalším dvom deťom sa podarilo ujsť, pričom jedno z nich malo pár škrabancov. Čo presne bolo dôvodom zosuvu, prešetruje polícia.

Nešťastná udalosť sa stala neďaleko od osady, v bývalej záhrade dedka jedného z chlapcov. Deti tam chceli podľa slov matky najvážnejšie zraneného Dávida (12) získať železo do zberu. Blíži sa totiž jarmok, kde si niečo chceli kúpiť.

VIDEO TV Pravda: V bardejovskej miestnej časti Poštárka zavalil panel deti, ktoré v záhradách hľadali staré železno. Hasiči ich spod ťažkého panela vyslobodzovali hydraulickými vankúšmi. Viac podrobností vo videu.

„Bola som doma, keď mi prišli zakričať, že sa niečo stalo. Neviem, prečo tam išli. Už som ho na to upozorňovala, aby tam nechodili. Neviem o jeho stave vôbec nič, len to, že ho zobral vrtuľník,“ uviedla Jana Petová, matka chlapca, ktorý bol po privalení najviac postihnutý. Doplnila, že s Dávidom tam bol aj jeho bratranec Marek (8) a tretím mal byť Štefan (10). Tomu jedinému sa nič nestalo.

Hasiči boli na mieste závalu prví a okamžite začali so záchrannými prácami. Podľa veliaceho dôstojníka Petra Ždiľu mali byť počas udalosti na mieste až štyri deti, dvom sa nič vážne nestalo.

„Jednotka bola povolaná k technickému zásahu, informácie boli o páde nejakého panelu na deti. Po príchode veliteľ urobil prieskum, kde sa potvrdilo, že pod panelom sú maloleté deti. Okamžite sa začalo s ich vyslobodzovaním zo závalu, pričom sa museli použiť hydraulické a vzduchové vankúše. Nadvihli panely a postupne sme vyslobodili obe deti spod závalu,“ informoval o priebehu prác Ždiľa. Hasiči pokračovali vo vyhľadávacích prácach, aby vylúčili prítomnosť ďalších osôb.

Na miesto rýchlo dorazila posádka rýchlej lekárskej pohotovosti z Giraltoviec. Štefana, ktorý utrpel iba povrchové zranenia, ošetrili priamo na mieste. Marek skončil v bardejovskej nemocnici a k Dávidovi smeroval vrtuľník.

„Pristál na lúke neďaleko miesta nešťastia. Lekár si na mieste od zasahujúcej rýchlej lekárskej pomoci prevzal do svojej starostlivosti najťažšie zraneného chlapca, ktorý utrpel vážne poranenia viacerých častí tela. Po doplnení liečby bol preložený na palubu vrtuľníka a v umelom spánku s polytraumou letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach,“ informovala Zuzana Hopjaková, PR manažérka a hovorkyňa vrtuľníkovej záchrannej služby ATE.

Polícia začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

Osada Poštárka leží na kraji Bardejova a žije v nej niekoľko stoviek ľudí. V osade je kostol, škola a niekoľko obchodov s potravinami. Časť ľudí žije v zničených panelákoch, zvyšok v drevených barákoch, ktoré si postavili svojpomocne.

Nedávno tam bolo otvorené komunitné centrum, postavené z peňazí Európskej únie. Pracujú v ňom traja zamestnanci a na ich plat prispieva aj úrad vlády.

Ako uviedol Ábel Rávasz, splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu, cieľom je v spolupráci s mestom riešiť aj bytovú otázku tam žijúcich obyvateľov. „Očakávam, že komunitné centrum pomôže ľuďom pri zlepšení ich života. Aj v tejto osade by sa postupne malo zaviesť prestupné bývanie,“ uviedol Rávasz.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zosuv pôdy #Bardejov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku