Pre africký mor ošípaných zakázali vstup do časti poľovných revírov v okolí Košíc

Vo vybraných poľovných revíroch v okrese Košice-okolie platí od konca augusta zákaz vstupu verejnosti. Ide o preventívne opatrenie pred prenosom afrického moru ošípaných (AMO). Ako uviedol Gabriel Vukušič z Okresného úradu Košice-okolie, zákaz pre svoje katastrálne územia vydali obce Milhosť, Kechnec, Seňa, Gyňov a Trstené pri Hornáde. Ide o časti poľovných revírov Lúky, Chrasť a Hornád.

02.09.2019 12:44
debata (3)

„Zákaz vydali na základe žiadosti užívateľov poľovných revírov v súbehu s odporúčaním tunajšieho okresného úradu. Obciam bol navrhnutý na základe vytypovania pohraničnej oblasti s najvyšším výskytom diviačej zveri v miestach, kde by jej rušením existovala závažná obava nechcenej migrácie potenciálne už infikovaných kusov,“ uviedol Vukušič s tým, že sa týka verejnosti a nevzťahuje sa na štátne orgány, orgány obce, záchranné zložky, vlastníka a užívateľa pozemkov, správcu vodných tokov, vodnú, rybársku aj lesnú stráž či stráž prírody a podobne.

Vukušič spresnil, že zákaz má dopomôcť tomu, aby sa diviačia zver v uvedenej lokalite zdržovala v čo najmenšom pohybe po čo najdlhší čas. Tomu má dopomôcť práve pokoj a nerušenie. „Akýkoľvek migračný pohyb smerom dovnútra okresu je nežiaduci a je potenciálnou hrozbou pre zavlečenie AMO do okresu Košice-okolie. Z tejto obavy vykonal Okresný úrad Košice-okolie maximálne možné kroky, ktoré mu legislatíva umožňuje,“ dodal.

Ako sa uvádza v návrhu na vydanie zákazu vstupu do častí uvedených poľovných revírov, dané lokality sú porastené plodinami obilnín a kukurice, v ktorých má v súčasnosti diviačia zver svoje stanovištia. Táto zver migruje hraničným pásmom a má možný priamy kontakt s infikovanou diviačou zverou v Maďarsku.

Zákaz platí do odvolania. Okresný úrad Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor, ho navrhne obciam zrušiť po zbere kukurice, teda zániku stanovíšť diviačej zveri.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #revír #Africký mor ošípaných