Kežmarok získal titul Enviromesto 2019 za najekologickejšie mesto

04.10.2019 11:06

Najekologickejšie mestá Slovenska ocenila tento týždeň Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v rámci súťaže ENIROMESTO 2019. Laureátom súťaže sa stalo mesto Kežmarok. Hlavným cieľom súťaže je oceniť a zviditeľniť mestá aktívne uplatňujúce environmentálnu politiku nielen vo svojich rozvojových dokumentoch, ale najmä v reálnom živote. Nad súťažou prevzal záštitu minister životného prostredia László Sólymos.

Odborná komisia, ktorá hodnotila predložené projekty, ocenila „kreatívne a vizionárske riešenia mesta Kežmarok v oblasti zvyšovania kvality životného prostredia“. Z množstva aktivít vyzdvihla projekt Cyklochodník okolo mesta, ktorého hlavnými cieľmi sú podpora nemotorovej dopravy zvýšením atraktivity cyklistiky a zníženie znečistenia ovzdušia. Mesto tiež uskutočnilo efektívne protipovodňové opatrenia na miestnych vodných tokoch a vypracovalo projekt Smart Green City Kežmarok, ktorého cieľom je využitie technológií pre zlepšenie kvality životného prostredia.

Okrem hlavnej ceny porota udelila ďalšie ceny v štyroch kategóriách – Prechod na zelené a obehové hospodárstvo, Ochrana prírody a krajiny, Ochrana ovzdušia a Adaptácia na zmierňovanie dopadov zmeny klímy. Cenu za Prechod na zelené a obehové hospodárstvo získalo mesto Pezinok za uplatňovanie princípov zeleného verejného obstarávania a za skvalitňovanie odpadového hospodárstva. Hodnotiaca komisia ocenila najmä jeho opatrenia pri recyklovaní odpadu a zriadenie interiérovej galérie obrazov z recyklovateľných zdrojov.

Ocenenie v oblasti ochrany prírody a krajiny si prevzalo mesto Banská Bystrica za „harmonické prepájanie urbanizovaného prostredia a voľnej prírody“. Komisia ocenila aj prírode blízke hospodárenie v Mestských lesoch, kde vyhlásili takzvané pralesové zvyšky a zakázali hospodársku činnosť. V ochrane ovzdušia vyniklo mesto Žilina, pričom cenu získalo za zlepšovanie verejnej dopravy, cyklodopravy, bikesharingu a e-mobility. Najlepšie v zmierňovaní dopadov zmeny klímy dopadla Nitra. Hodnotiaca komisia vyzdvihla rozmiestnenie desiatich meteostaníc, prostredníctvom ktorých mesto získava relevantné údaje o znečistení ovzdušia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kežmarok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku