Bratislava bude mať zásahovú jednotku mestskej polície so špeciálnym výcvikom

04.10.2019 12:27

Pätnásť členov mestskej polície absolvovalo v Košiciach špeciálny výcvik, ktorý je bežne určený len pre špičku policajného zboru s názvom antikonfliktný tím.

Hlavné mesto Bratislava bude mať zásahovú jednotku mestskej polície. Zásahová jednotka bratislavskej mestskej polície už absolvovala špeciálny výcvik v Košiciach. „Pätnásť členov mestskej polície získalo špeciálny výcvik, ktorý je bežne určený len pre špičku policajného zboru s názvom antikonfliktný tím. Úlohou takéhoto tímu je schopnosť zvládať prácu s davom, zabrániť konfliktom nenásilnou cestou a preventívne pôsobiť proti akejkoľvek agresii pri udalostiach ako sú veľké protesty alebo športové zápasy,“ informovalo hlavné mesto na svojej sociálnej sieti.

Splnomocnenkyňa pre bezpečnosť a drogovú politiku v bratislavskom magistráte Iveta Chovancová spolu s náčelníkom mestskej polície v Bratislave Marekom Gajdošom vytvárajú komplexný vzdelávací systém pre mestských policajtov a policajtky, ktorého súčasťou je aj výcvik v Košiciach. „Chceme mať výkonnú mestskú políciu, ktorá bude s rešpektom ku všetkým ľuďom bez rozdielu a s kvalitnou prípravou robiť svoju prácu poriadne,“ uviedla Chovancová.

Ide o pilotný krok, ktorý má viesť k postupnému otestovaniu a vytvoreniu celého programu nadstavbového vzdelávania pre mestských policajtov. Výsledkom má byť úplne nová zásahová jednotka mestskej polície, ktorej členovia budú mať potrebné vzdelanie, podmienky a najmä zručnosti potrebné na riešenie konfliktov. Základom majú byť komunikačné zručnosti, právne predpisy, etický kódex, ale aj sociálne témy.

„Mesto potrebuje mestských policajtov a policajtky, ktorí vedia dobre komunikovať a vedia, ako predchádzať agresii alebo zmierňovať medziľudské konflikty. Chceme, aby naši mestskí policajti a policajtky boli pripravení aj na riešenie situácií s ľuďmi, ktorí sú pod vplyvom alkoholu či iných drog, ale aj s ľuďmi bez domova,“ dodalo hlavné mesto.

#mestská polícia #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku